Hýčkejte si záchrannou síť

Zkuste se co nejvíc soustředit na lidi, kterým na vás záleží. Právě jejich názory byste si měla brát k srdci, protože vás dobře znají. A především jim byste měla dělat radost. Často se vám nevědomky stává, že ty nejbližší (přítele, matku, sestru) považujete za samozřejmost a chcete dělat dojem na někoho cizího, třeba šéfa či spolupracovníky. Vzpomeňte si na film Ďábel nosí Pradu, kde Anne Hathaway, kdykoli musela volit mezi přítelem a šéfkou, dala přednost práci. Jenže když se dostanete do průšvihu nebo onemocníte, pomocnou ruku vám nejspíš nepodá šéf ani kolegyně ze mzdového, ke které vzhlížíte. Pomůžou vám ti nejbližší. To oni jsou ve vašem životě důležití!


Říkejte pravdu

Spousta lidí věří, že pokud jim soukromí skřípe, měli by si to nechat pro sebe a předstírat spokojenost. Jenže když v sobě problémy dusíte, v duchu vám narůstají do obřích rozměrů. Tím nechceme říct, že byste měla všem kolegyním v kuchyňce a sousedkám na schodech vykládat, za jak příšerných okolností vás opustil přítel. Vypovídejte se nejlepším kamarádkám, ale upřímně! Někteří lidé se snaží před přáteli ukazovat v co nejlepším světle i za cenu toho, že jim zatajují pravdu. Jenže pokud vám přítelkyně začne závidět dokonalý, ale úplně vymyšlený život, o nic šťastnější nebudete! Starosti nezmizí, když je držíte pod pokličkou. Když se ale začnete otevřeně svěřovat, ostatní udělají totéž. Uleví se vám už jenom díky poznání, že vaši přátelé mají taky svoje trápení.


Přijměte svoji přirozenost

Moje kamarádka Karin si často stěžuje na věci, které na sobě nemá ráda. Říká věty jako „Jsem hrozně líná“, případně „Nedivím se, že nemám chlapa, protože dokážu být fakt nesnesitelná“. Jestli máte sklon k podobným řečem, stopněte je. Už vám někdy pomohly, abyste získala to, co chcete? Zlepšily vám nějak život? Nejspíš ne. Někteří lidé si myslí, že je správné, když jsou k sobě kritičtí. Ve skutečnosti pro sebe nemůžete udělat nic lepšího než mít sama sebe ráda takovou, jaká jste. Kdykoli vás napadne negativní myšlenka, rychle si místo ní vybavte něco, co na sobě máte ráda. Může to být úplná maličkost. Pořád se nemůžete zbavit pocitu, že byste chtěla být jiná, lepší? „To, co u sebe považujeme za ,špatné‘, bývá často vyjádřením naší osobnosti. Jsme tím výjimeční a právě ty věci jsou na nás zvláštní,“ upozorňuje americká psycholožka Louise Hay v bestselleru Miluj svůj život (vydala Pragma). „Máme být různí. Jakmile to přijmeme, zmizí soutěživost a srovnávání. Snaha být stejní jako druzí je potlačováním naší duše.“ Kdykoli o sobě začnete pochybovat, zkuste místo toho přijít na něco, co na sobě máte ráda. Snažte se myslet tak, abyste byla šťastná. Dělejte věci, které jsou vám příjemné, buďte ve společnosti příjemných lidí. To všechno vám pomůže mít sebe sama raději.


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:34