Úzkost? Obavy? Vyžeňte je z hlavy a proplouvejte životem spokojeně a s blaženým klidem, který se přenese i na lidi kolem vás!

Kdy jste se cítila naposledy úplně bez starostí? „Často něčeho lituju. Taky mívám obavy, vždycky se najde důvod. Nejčastěji se na něco těším, a pak jsem zklamaná, že to nedopadlo podle mých představ,“ vyhrkne Tereza, když jí otázku položím. „Ůplně v klidu jsem byla tak v osmi letech.“ Napadlo vás někdy, že většina věcí, kvůli kterým se stresujete, za trápení vůbec nestojí? Spokojenost přivolají pouhé dvě změny přístupu: Když se nebudete brát moc vážně a když začnete dělat věci jen pro vlastní potěšení.


Zbavte se pochybností

Co si o vás lidi myslí, je jejich věc

Kolegyně nebo kamarádčina kamarádka vás možná nemá ráda. Jenomže jde čistě o její problém! Když se neustále sebe sama ptáte: „Co si o mně asi pomyslí?“ a „Můžu to vůbec říct?“, případně „Neztrapním se?“, jste vynervovaná a nejistá. „Na návštěvě u partnerových rodičů si radši nechám svůj názor pro sebe jen proto, že se bojím, že by nesouhlasili,“ přiznává pětadvacetiletá Petra. Jenže pokud někomu nejste sympatická, těžko na skutečnosti cokoliv změníte. A už vůbec ne tím, že se mu budete podřizovat, vtírat nebo s ním naoko souhlasit. Takovým chováním si srážíte sebevědomí a bobtná ve vás vztek! Napadlo vás někdy, že vlastně nemáte nejmenší důvod zavděčit se někomu, kdo vám nemůže přijít na jméno? Paradoxně uděláte nejlíp, když si budete neohroženě stát za svým a chovat se naprosto přirozeně. Lidi vás díky tomu začnou respektovat.


Povzneste se nad pomluvy

Určitě bolí, když o vás někdo napíše na Facebook něco ošklivého. Jedovatá slova na obrazovce vám můžou sebevědomí dost nabourat. Jenže pokud vás někdo na internetu zle setře, neznamená to, že jste nemožná, ani že vás dotyčný nenávidí. Spíš si potřebuje vybít zlost a vás si našel jako momentální terč. Ve skutečnosti jste totiž většině lidí, s nimiž na síti komunikujete, úplně ukradená (stejně jako oni vám). Zkuste to brát prostě takhle: Nad tím, co o vás známí na internetu rozhlašují, nemáte kontrolu. Základní heslo vyrovnaných a spokojených lidí zní: „Co nemůžu ovlivnit, tím se nestresuju.“


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:34