Vplížila se mezi vás podzimní depka? Trápí jednoho, druhého, nebo rovnou oba? Setřeste ji, víme jak.

Psychologové upozorňují, že v souvislosti s podzimními stavy skleslosti a únavy je poněkud nepřesné hovořit přímo o depresi. Oficiální termín Mezinárodní klasifikace nemocí zní: Sezonní afektiv­ní porucha (Seasonal Affective Disorder – SAD, což je anglicky smutný). „Nejde o deprese v klinickém slova smy­slu,“ vysvětluje přední psycholog RNDr. Karel Červinka.


„Nicméně není dobré tyhle stavy podceňovat, nikdo nevyloučí, že by se z nich časem skutečné deprese nemohly vyvinout. S lehčími projevy ale můžete leccos udělat sami.“ Nejen sami! Ve dvou se to přece táhne líp. Podívejte se na následující typické příznaky podzimního ‚blues‘ a návod, jak společně s partnerem sestavit bitevní plán k přežití v dobré náladě do jara.Podívejte se na věc jinak


„Máme pocit, že všechno to, na co jsme se od jara těšili, léto a krásné počasí, skončilo a nic hezkého už nás nečeká. Před námi je dlouhá a náročná zima, sluníčko si hraje na schovávanou, dny se zkracují. To všechno má vliv na naše duševní rozpoložení,“ uvedla před časem v rozhovoru psycholožka Jitka Douchová.


Pomozte od smutku sobě i partnerovi. Uvařte si sladký voňavý svařák, sedněte si v obýváku s kalendářem a tužkou v ruce a přesně vypište, na co se příští rok těšíte. Poproste partnera, aby zapojil svaly a přinesl co nejvíc katalogů, ze kterých začněte neprodleně vybírat lokaci letní dovolené (alespoň využijete slevy first moment!). Souběžně uspořádejte anketu o nejhezčí fotku z letošní dovolené. Prohlížení snímků plných sluníčka vám vrátí dobrou náladu.


  12:30,  aktualizováno  31. března 2019 13:41