Každý rozchod bolí. A čím déle jste spolu žili, tím bolí víc. Chcete se konečně posunout dál? Pak vám nezbývá než přestat svého expartnera řešit. Co vám pomůže porozvodové týdny nejsnáze překonat?

Ať chcete, nebo ne, bývalý partner tvoří důležitou součást vaší osobnosti. Pojí vás přátelé, domácnost, možná dokonce děti, a tak není divu, že ­dostat někoho takového z hlavy bývá nadlidský úkol. Vědci mají za to, že „zlomené srdce“ má dokonce fyzické následky. Jedna americká studie zjistila, že při pohledu na fotografie bý­valého partnera dochází ke stimulaci oblastí mozku spojovaných s fyzickou bolestí. Překonat rozchod je také proto zdravé a prospěšné. Co můžete udělat, abyste dostala svého bývalého z hlavy a posunula se v životě dál?

1. Pryč se sociálními médii


Dnes je díky Facebooku, Twitteru a dalším sociálním sítím mimořádně snadné zjistit, co lidé dělají. Jenže to ničemu nepomáhá. „Při zachování elektronického kontaktu neustále udržujete jakousi vazbu, která vašemu uzdravení neprospívá,“ tvrdí psycholog Gary Lewandowski, autor knihy Rozchod vám nemusí zlomit srdce.

Navíc je prokázáno, že lidé, kteří své bývalé partnery sledují na Facebooku, vykazují vyšší hladinu stresu a negativních pocitů než ostatní. ­Pokud se chcete posunout, musíte veškeré propojení na sociálních sítích přerušit. Zpočátku to může být těžké, ale z dlouhodobého hlediska jde o dobré rozhodnutí.

http://gty.im/647080534

2. Pryč se spouštěči


Všichni známe nejrůznější spouštěče emocí. Mohou to být šaty, které vám koupil ke společnému výročí, kniha, kterou zbožňoval, kavárna nebo restaurace, kam jste spolu rádi chodili, pohovka, kterou jste spolu vybírali. Všechny tyto věci vám jako spouštěče připomenou bývalého partnera pokaždé, když se na ně podíváte. Zbavte se jich. Pokud je vám zatěžko je úplně vyhodit, alespoň je ukliďte někam pryč z očí.

Stejně tak změňte návyky, které jste si spolu vytvořili, vyhýbejte se místům, kde jste spolu trávili čas. „Pokud bylo častým cílem vašich procházek jedno konkrétní místo, začněte chodit jinam. Jestli jste spolu jezdili vlakem do práce v osm hodin, odteď začněte jezdit ve tři čtvrtě,“ doporučuje Terri Orbuchová, autorka knihy Jak zase najít lásku: 6 snadných kroků k novému a šťastnému vztahu. Jakmile se zbavíte všeho, co vám ho připomíná, vytvoříte si prostor na nové vzpomínky.

3. Udělejte tlustou čáru (když to dokážete)


Jestli je to alespoň trochu možné, škrtněte ­bývalého partnera aspoň na pár měsíců úplně od svého života. Udržování kontaktu, setkávání se, probírání se starými křivdami – tím akorát prodlužujete proces rozchodu, aniž byste si tím jakkoli pomohla. Můžete mít sice pocit, že se tím snažíte celou záležitost uzavřít, jenže ve skutečnosti je tomu naopak – jen si připomínáte, co jste ztratila.

Lewandowski to přirovnává k hledání nové práce: „Když vám bude pořád ležet v hlavě, co se děje ve vašem ­starém zaměstnání, žádný velký výkon v nové práci nepředvedete. Stejně tak by vám mělo záležet na úspěchu v dalším vztahu. A protože jistě sama nechcete, aby se váš nový partner babral v předchozím vztahu, měla byste se chovat stejně.“

http://gty.im/1094956392

V některých případech může být samozřejmě odstřižení složité nebo zcela nereálné. Pokud spolu máte děti, jste společníky ve firmě nebo se potkáváte na pracovišti, není naprostá izolace možná. Když ovšem spolu musíte udržovat kontakt, snažte se zajistit, aby byl u vašich setkávání přítomný někdo dospělý a vy jste vše zvládli neutrálně, aniž byste do praktických záležitostí tahali soukromé.

Jaký je váš recept na překonání rozchodu? Napište nám na Facebook Ženy a život. Autorky tří nejzajímavějších příspěvků odměníme hezkým dárkem.


Více tipů, jak se odstřihnout do bývalého partnera, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. I s krásným dárkem na obálce jen za 35 Kč!


  19:00,  aktualizováno  31. března 16:48