Z časů, kdy bylo naprosto normální dostat v 16 letech hormonální antikoncepci jako řešení problémů s pletí, jsme se přehoupli do doby, kdy se umělých hormonů snažíme vyvarovat, jak jen to jde.

Jaké jsou ale naše další možnosti a máme vůbec na výběr, pokud nechceme skončit s kopou dětí dřív, než vůbec nastoupíme do práce? Ať už se to týká vás nebo vašich dětí v dospívajícím věku, je dobré mít to pod kontrolou.

Antikoncepční metody se dělí na nehormonální a hormonální, přičemž v obou variantách máme více možností na výběr. Pokud chceme mít jistotu, že na ochranu nezapomeneme, bude pro nás pravděpodobně nejvhodnější variantou nitroděložní tělísko, které má kromě jednoduchého způsobu použití i další výhody. „Při použití nehormonálního děložního tělíska nedochází k vnějšímu přísunu sexuálních hormonů a zavádí se na dobu obvykle 5 let,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Vladimír Slavík a dodává: „Obecně jsou nitroděložní tělíska nejúčinnější antikoncepcí.“

Symptotermální metoda


Symptotermální metoda určuje plodné a neplodné dny na základě sledování několika znaků jako například teploty, které si zapisujeme do kalendáře. Je založena na faktu, že uvolněné vajíčko má životnost pouze 12 – 18 hodin a k ovulaci dochází 1x týdně. Pomocí měření a zaznamenávání teploty a sledování dalších znaků určíme po zapsání do speciálního kalendáře plodné a neplodné dny. Pomoci nám můžou i speciální moderní minipočítače vytvořené speciálně pro tyto účely. Jde o metodu, která maximálně respektuje ženské tělo, máme zde ale pramalou jistotu. Doporučována je tak převážně ve chvíli, kdy by nám otěhotnění výrazně nezkomplikovalo život.

Nehormonální nitroděložní tělísko


Tělísko je nenáročnou a cenově velmi dostupnou variantou antikoncepce, jejíž hlavní výhodou je vyhnutí se užívání hormonů. Nezasahuje do pravidelných ženských cyklů a nenarušuje hormonální rovnováhu. Antikoncepční účinek nastává okamžitě po zavedení, stejně tak se ihned po vyjmutí schopnost počít obnovuje. Nespornou výhodou je nezávislost funkčnosti na trávicím ústrojí. Tělísko tak funguje i v případě, že proděláváme trávicí těžkosti. Cena nehormonálního tělíska se přitom pohybuje jen mezi 600 – 1 500 Kč a vydrží nám několik let. Více o nehormonálních nitroděložních tělíscích se můžete dozvědět na www.nitrodelozniteliska.cz, kde je dostupná i online poradna odborníka.

Kondom


Jediný druh antikoncepce, která chrání nejen před početím, ale zároveň i před pohlavně přenosnými chorobami, je kondom. Je to jeho obrovská výhoda, a i to je důvod, proč tento druh antikoncepce nikdy nevymizí.

  19:00,  aktualizováno  31. března 14:33