Na věku záleží! Pokud se vdáte ve dvaceti, bude se vaše manželství vyvíjet jinak, než kdybyste pronesla „ano“ až po třicítce. Zjistěte, jestli nastal čas podlehnout touze po svatbě.

Určitě jste už slyšela poučné historky o mladých nevěstách, které se vdaly moc brzo a ve třiceti byly už dvakrát rozvedené, nebo naopak o zralých svobodných ženách, kterým táhne na čtyřicet, a tak shánějí jakéhokoli partnera, se kterým by počaly dítě. Nejspíš se sama sebe ptáte: je vážně tak důležité, v kolika letech se vdám? Existuje vůbec ideální věk pro sňatek? Měla bych už mluvit o svatbě, nebo si mám ještě dát načas? České ženy se dnes vdávají mnohem později než před rokem 1989.


„Tehdy bylo spoustě nevěst dvacet i méně,“ upozorňuje socioložka PhDr. Marie Čermáková. Do roku 1997 průměrný věk svobodných snoubenek vzrostl z 21 na 25 let a pořád se zvyšuje. „Tenhle fakt ale neznamená, že by Češky manželství zavrhly, jen ho odsouvají na pozdější dobu. Ženy v naší společnosti ještě pořád nedosáhly rovného postavení, a tak víc pracují, snaží se získat vyšší vzdělání a na rodinu jim v životě nezbývá místo,“ vysvětluje Marie Čermáková.


„Nejdůležitější se jim zdá samostatnost a nezávislost, chtějí mít vlastní byt a teprve potom uvažují o dětech. Já tenhle trend pokládám za správný.“V kolika letech byste se tedy měla vydat na radnici? Odborníci tvrdí, že mezi osmadvaceti a dvaatřiceti. Tehdy vám stále ještě zbývá dostatek energie a přitom jste už nasbírala hodně zkušeností. Vdát se v tomhle věku ale ještě neznamená získat patent na šťastné manželství. Zjistili jsme, že své výhody má jak svatba brzy po dvacítce, tak sňatek uzavřený až po třicítce. Záleží hlavně na tom, co od života očekáváte.


Nejdřív se proto zamyslete nad svým žebříčkem hodnot. Jde vám hlavně o kariéru? Toužíte po klidu, bezpečí a po věrnosti? Sňatek si totiž musíte správně načasovat právě podle svých potřeb a plánů. Ze všeho nejdůležitější ale je, aby váš přítel čekal od manželství totéž co vy. „České ženy se většinou vdávají, protože chtějí mít rovnocenného partnera,“ vysvětluje Marie Čermáková.


„Po narození dítěte ale většinou tvrdě narazíte. Dojde vám, že skutečnost se dost liší od vašich plánů a představ; najednou jste finančně závislá na manželovi a v kariéře ztratíte několik let. O tomhle všem byste se měla s přítelem před svatbou otevřeně bavit a shodnout se na řešení, které vyhovuje oběma.“


  9:04,  aktualizováno  31. března 2019 13:41