Je jistě lepší nebýt sama... Jenže, jak na to, když všechna vaše snažení doposud dopadla špatně? Víme, kde děláte chybu a co s tím.

Představte si, že jdete na večírek, o kterém kamarádka mluví už celé týdny. A tam budete dělat všechno, abyste se pobavila. Jen jediné ne: křečovitě pátrat po tom pravém. Místo toho budete mluvit s lidmi, kteří vlastně vůbec nepatří mezi ‚váš typ‘. Zůstanete tak zvědaví, otevření, plní zájmu – a najednou si všimnete, že váš protějšek je zatraceně vtipný a má hezké oči. Co se stalo? Místo, abyste se zaostřeným pohledem a kontrolním seznamem v hlavě hledali dokonalý vztah, připustili jste opravdové náhodné setkání a možná právě v tomto okamžiku stojíte proti své životní lásce... Takto popisuje ideální proces seznamování známý poradce Michael Mary ve své knize Kde jsi?


Jak najít partnera, aniž byste ho hledali (nakladatelství Cpress). Našla jste se v tomto příběhu? Máte taky takový přístup? Pokud jste dlouho single, nebo už v životě mnohokrát zklamané (nebo obojí), tak s největší pravděpodobností ne. Totiž, v takových případech máme v hlavě (i v srdci) výstražné světýlko, které bliká už při minimálním náznaku toho, že by mělo opět dojít k nějakému zklamání. A jak už to bývá, když vyzařujete to, že jste ve střehu, často se vám ti, kteří by pro vás byli vhodní, pro jistotu vyhnou nebo se k nim přes bariéru své nedůvěry ani blíž nedostanete, či dostat nebudete chtít. Zkrátka, takové hledání partnera je, jako byste si podala špatný inzerát. Tedy takový, který nikoho oslovit nemůže nebo osloví ty, které ve skutečnosti vůbec nechcete. Pojďme se podívat na jednotlivé příklady špatných inzerátů. Nenajdete v nich i ten svůj??1. „Hledám partnera, se kterým mi to jiskří a  ‚sedí‘.“

Tento inzerát se vám může zdát na první pohled v pořádku. Ale je to přesně naopak. Úžasně totiž demonstruje jednu z nejčastějších chyb single lidí. Důvod je v absolutní protikladnosti tohoto požadavku. Totiž, jiskry vyskakují mezi látkami, které mají různé elektrické náboje. Tento fyzikální zákon platí také v lásce, ovšem pouze v lásce vášnivé. Kromě ní existuje třeba ještě láska přátelská a partnerská. A partneři se mohou milovat i třeba proto, že se z přátelského hlediska dělí o duševní nebo jiné zájmy a vzájemně se podporují. Jenže, přátelská a partnerská láska přichází až později. Na počátku vztahu, který má potenciál do budoucna, totiž musí existovat láska vášnivá, která právě zdůrazňuje to, co je na nás v protikladu – ‚protiklady se přitahují‘. Pokud totiž nevzplane ona pověstná jiskra, budete ji celý život postrádat. A naopak, když to mezi námi ‚sedí‘, demonstuje přísloví ‚vrána k vráně sedá‘, tedy jde o podobnost a na jejím základě vzniká spíše přátelství než láska. Proto je dobré na začátku vztahu spíše hledat toho, kdo mě přitahuje. Teprve pak dát prostor dalšímu. Tedy, až na to přijde ten správný čas. A nebojte se, on prostě přijde zcela přirozeně.


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:35