Možná si myslíte, že sexuální život zrcadlí kvalitu života, popřípadě je ukazatelem vaší lásky s milým. Ale není to omyl? Ptala se Veronika Bartošová.

Když se Olga mezi řečí zmínila, že s mužem nespala už čtyři měsíce, nevěřila jsem jí. Vypadala tak vyrovnaně a spokojeně! „Nepotřebuju sex, abych se cítila šťastná a milovaná. Je to spíš přidaná hodnota vztahu,“ vysvětlovala mi s úsměvem.


Přitom zároveň přiznala: „Ale dřív, když jsem na nějaký čas vypadla z erotického provozu, okamžitě jsem ztratila sebevědomí a sebeúctu. Proto jsem lovila chlapy na jednu noc. Dokazovala jsem si tím svoji přitažlivost, svou hodnotu. Jenže ten skvělý pocit, že jsem chtěná, rychle vyprchal. A žádný jiný extra požitek jsem ze střídání milenců neobjevila!“ A co dobrovolný celibát?


Bohatý sexuální život bývá často prezentovaný jako měřítko atraktivity, úspěchu a lásky. Co když se ale jeho význam zbytečně přeceňuje? Nejsme tak trochu obětí doby, kdy se na nás erotika hrne málem i z reklamy na ovesné vločky? Pražská sexuoložka Petra Vrzáčková, THklinika.cz, tvrdí, že hlavní roli hraje hlavně příroda.


„Potřeba tělesné blízkosti je nám dána od narození. A zcela přirozená je i potřeba vzrušení a sexuálního uspokojení. Masturbují dokonce i plody v děloze! Není to tedy nic, co by se od nás uměle vyžadovalo společenským nátlakem. I když se individuální potřeba liší, sex pořád patří mezi základní kvality života.“


Spousta mladých Češek proto kromě náhodných známostí volí pohodlnou cestu, jak nestrádat. Třeba kamarádství s benefity. Přítulného kamaráda není potřeba ani svádět, ani mu vysvětlovat situaci. Stačí mu zavolat. Pokud ovšem nejste zásadová jako sociální pracovnice Dáša.


„Nechci s nikým spát jen tak – bez lásky. Loni jsem tím pádem prožila osm měsíců celibátu.“ Míváte někdy pocit, že bez milování ztrácíte veškerý sex-appeal? Že musí přijít nějaký vnější impulz, aby se váš milostný život nastartoval? Odbornice přes sexuální práci s tělem Eva Beswaldová, eroticmindacademy.com, tvrdí, že jde o mýtus.


„Vzrušení, to není žádná magie, kterou jsme očarovaní jenom v době milostného vzplanutí, ale něco, co může pěstovat každý, dokonce i bez partnera. Ve své praxi se často setkávám s lidmi, kteří jsou odpojení od svého těla. Žijí v hlavě plné starostí, kterou neumějí vypnout ani při milování. Proto se pomocí vědomé práce s tělem znova učí, jak si užít potěšení ze sexu.“


  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:14