Robertky ze dřeva či chleba, erekční kroužky z kozích víček, vibrátor jako lékařský nástroj...

Ačkoliv se malby ve tvaru robertku našly už v jeskyních z doby kamenné, za průkopníka v oblasti výroby i používání erotických pomůcek je pokládán starověk. Právě do této historické epochy patří první zmínky o dildu, návlecích na penis či Venušiných kuličkách. Zatímco pro antiku jsou typické různé sexuální orgie a ve viktoriánském období se vibrátory využívaly k léčbě hysterie, na přelomu 19. a 20. století se staly součástí běžných kuchyňských spotřebičů. Vydejte se s námi do historie sexuálních hraček, jejichž popularita se dochovala dodnes.Antické Řecko a Řím: robertky ze dřeva, zlata i chleba


Prozkoumávání sexuality lákalo lidstvo již od nepaměti. Zajímavé je, že již od začátku byly nedílnou součástí sexu také erotické pomůcky, které se v průběhu dějin inovovaly pouze nepatrně. Vůbec první sexuální hračkou v historii je pravděpodobně dildo. Zatímco jeho zpodobnění se objevilo již v paleolitu 28 tisíc let p. n. l. na malbách v jeskyni Hohle Fels v Německu, jeho aktivní využívání se datuje do starověkého Řecka a Říma.


„Robertky se vyráběly z materiálů, které bylo možné opracovat, tedy například ze dřeva, kamene, zvířecích rohů, ale také ze zlata či stříbra nebo dokonce z chleba. Povrch se zakrýval zvířecí kůží či střívky, aby získal příjemnější texturu. Tehdejší robertky nesly název Olisbos a v Řecku je například obchodníci prodávali neprovdaným ženám,” uvádí Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který testuje a prodává vibrátory a dilda z celého světa. V Číně vznikaly robertky z černého mramoru či lakovaného dřeva a dokonce i oboustranné robertky, dnes využívané hlavně lesbičkami.


  14:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:32