Rozchod je špatný?


V mém okolí prožijí ženy i muži do třicítky zhruba dva až tři vážné vztahy, které – když v nich něco nefunguje – rozetnou a pak logicky mají pocit, že ‚to nejde‘. Nedávno se v jistém průzkumu ukázalo, že dnešní čeští otcové ve srovnání s předchozími generacemi více pomáhají v domácnosti, více pečují o děti, rodina je u nich na prvním místě. Skoro se zdá, že máme téměř ideální muže, že by ale partnerství byla šťastnější? To tedy ani náhodou, vyplývá zase z jiných studií. Čím to je?


Existuje teorie, podle které je velkým problémem dneška příliš mnoho možností. A čím víc možností, tím menší spokojenost s volbou, kterou uděláme. Tuto lidskou nespokojenost a nenasytnost nedávno krásně a v jedné větě popsal můj kamarád: „Nejlepší místo pro stan je vždycky o kousek dál.“


Čím dál víc dnes k výběru partnera přistupujeme podobně jako například k výběru nového vysavače a nebo auta. Hledáme člověka, který bude dokonale vyhovovat našim požadavkům. To logicky způsobuje pokles ochoty tolerovat partnerovy nedostatky. Nespokojíme se přece jen tak s něčím, když existuje tolik jiných možností... Stejně rychle, jako jsme se dali dohromady, se pak i rozcházíme, protože my přece ‚máme právo‘ (všimla jste si, jak hojně používané úsloví v dnešní době?) na někoho lepšího.


Taková volba však neexistuje. Jak stárneme, ideály mizí a zůstávají ženy i muži recykláti, zmrzačení předchozími rozchody, manželstvími. To znamená, že často opouštíme partnera, abychom následně získali v bledě modrém víceméně to samé. Proto psychologové v poslední době rádi zdůrazňují, že většina rozchodů je naprosto neopodstatněných, zkrátka a dobře hloupost.


Pokud trpíte v partnerství samotou, rozchod pocit osamělosti jen znásobí. Rozchod nebo rozvod většinou sám o sobě nepřinese ten efekt, který od něj očekáváme. Proto odborníci doporučují nerozcházet se, ale opravovat. Jenže to stojí čas a úsilí. Pádných důvodů k rozchodu je podle odborníků vlastně jenom pár: alkohol, drogy, gambling, hysterie nebo těžká žárlivost. Čtete správně, nevěra v nich nefiguruje. V nevěře je skryto kus pokrytectví.


Ačkoliv houfně tvrdíme, že nevěru bychom nikdy neodpustili a partnerovi bychom okamžitě sbalili kufry, v reálné situaci se chováme většinou jinak. A je to podle odborníků dobře. Nevěru je totiž třeba posuzovat opatrně, protože jsou nevěry různé: z trucu, kvůli vlastnímu egu, ze zoufalství. Když žena nespí s mužem dva roky nebo obráceně, můžete mu vyčítat, že si našel milenku nebo ona milence?Kdy se vrátit a kdy to nemá cenu?


Pasáž o důvodech pro rozchod není v tomto článku náhodou. Právě od nich se totiž většinou odvíjejí myšlenky na návrat i jejich případná úspěšnost. Pokud jste se s partnerem rozešla kvůli špinavému prádlu rozházenému po bytě, častým schůzkám s kamarády nebo jiným maličkostem, které vás ovšem po letech neuvěřitelně rozčilovaly, má váš vztah ještě šanci. Ale musíte počítat s tím, že s největší pravděpodobností se jeho (zlo)zvyky nikdy nezmění, stejně jako se nezmění jeho povaha.


„To je důležité si uvědomit zejména ve chvíli, když se chcete vrátit k partnerovi – násilníkovi nebo alkoholikovi,“ varuje psycholožka Martina Tichá. A pokračuje: „Tady je totiž téměř jisté, že to nedopadne. Bohužel, kdo prožil takový vztah, mívá tendenci ‚vybrat‘ si podobný, zvlášť ženy, které si opětovně vyberou jiného alkoholika. O takovém návratu vůbec neuvažujte.“ Záleží i na tom, zda jste se rozešli s tím, že si každý půjdete svou cestou, nebo zda už jeden z vás měl v záloze jiného partnera. A je celkem jedno, jestli šlo o vážný vztah nebo to byl jenom krátkodobý románek.


  9:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:34