Láska je možná slepá, ale kdepak, vaši hlavu neošálí! Podle provedených vědeckých studií mozek dokáže jasně rozklíčovat všech šest jejích hlavních podob: milenecký vztah k partnerovi, rodičovskou lásku k dětem, přátelskou, soucitnou třeba ke starým či handicapovaným lidem, chovatelskou ke zvířatům i hluboký obdiv a úctu k přírodě.
Jaký je mezi těmito láskami rozdíl? Která mozková centra jednotlivé city aktivují a jaký to má dopad na vaše emoce?
Romantická
Láska mezi mužem a ženou je spalující, vášnivá a dokáže vám převrátit život naruby. Slavný dramatik William Shakespeare pravil: „Láska je jedním z nejsilnějších citů, protože útočí na hlavu, srdce a tělo.“ A měl pravdu.
Podle psychologa Arthura Arona, který studoval vliv různých druhů lásky na mozek, vyšlo najevo, že milostné vzplanutí dovede zacvičit nejen s city, ale i celkovým zdravím člověka.
„Zkoumal jsem čerstvě zamilované dvojice i manželské páry, kterou jsou spolu roky. Každému z nich jsem předložil fotku jejich drahé polovičky a čekal, jak na ni bude reagovat mozek. A víte, co jsem zjistil? V obou případech se aktivovala jeho centra, která jsou spojená s požitky. To znamená, že láska vyvolává pocit euforie, uspokojení a rozkoše jako třeba jídlo, alkohol či drogy. Není tedy divu, že jsou na ní mnozí závislí.“
Druhá část jeho bádání odhalila, že milostné okouzlení ovlivňuje i takzvaný mozkový kmen, který je zodpovědný za důležité tělesné funkce včetně srdeční činnosti a dýchání. Proto si dávejte zatracený pozor, do koho se zamilujete. Pro vaše zdraví to může být fatální!