Znáte ty zaručené rady, jak a čím vyčistit to či ono. Mýty a fámy se nejenom z ucha do ucha šíří kosmickou rychlostí. Některé jsme vyzkoušeli. A výsledek? Nevěřte všemu, co se šušká...


Vyčistí skvrny od kari kolínská nebo alkohol?


Nevyčistí. Kurkuma, obsažená ve směsi koření, po sobě zanechává znatelné stopy, které jen tak nějaký prací prostředek neodstraní. Dokáže si s nimi ale dobře poradit slunce. Prádlo vystavujte na světlo tak dlouho, dokud skvrny nezmizí nebo nevyblednou. Podobně si poradíte s fleky od hořčice. Na červené víno platí sůl?


Vězte, že neplatí. Neosvědčilo se nám to, skvrna byla pak naopak mnohem odolnější. Sůl totiž zafixuje tanin, který víno obsahuje. Mnohem větší úspěch budete mít se sodovkou nebo perlivou vodou. Stejný účinek má oxid uhličitý na znečištěná místa od kávy, čaje nebo koly.Spasí vše horká voda?


I když vodou ze sebe smyjeme všechnu špínu, horká skvrny neodstraní – naopak. Dokáže flek, ať je jakéhokoliv původu, ještě ustálit. Babičky sice prádlo vyvařovaly, ale byl to opravdu jiný materiál. Stejně kontraproduktivně jako horká voda funguje i žehlička. Textilie s nečistotami nežehlete, pouze je zafixujete! Výjimkou jsou skvrny od vosku. Ten nechte ztuhnout, pevné části mechanicky odstraňte a pak přes papírovou kuchyňskou utěrku, savý papír nebo bavlněný hadřík žehlete, až se vosk do nich vsákne.V odovky jsou vodou ředitelné a tedy i snadno vypratelné?


Vypratelné jsou tehdy, pokud budete ,při tom'. Pojme-li však vaše dítko podezření, že je Picasso, a rozmáchne se štětcem namočeným do vodovek i po ubruse, máte dvě možnosti. Nechat mistra dílo dokončit a ubrus oželet, nebo ihned ošetřit Vanishem a vyprat. Zaschlé skvrny jsou mršky voděodolné!


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:37