Některé věci člověk prostě zjistí později, než by se mu hodily. Vy ale nemusíte čekat, až si sama nabijete kokos. Právě teď vám ušetříme deset let sbírání zkušeností a nadělí dekádu pohody.

1 Mít dobrou práci ještě neznamená, že nad ní budete pořád jásat.

I v tom nejúžasnějším zaměstnání může přijít den, kdy vám klient hodí na hlavu návrh smlouvy, která vám měla rozjet kariéru. Anebo vám šéf naloží tolik úkolů, že kvůli nim zkysnete v práci do noci a zmeškáte oslavu sestřiných narozenin. Jestli vás ale váš džob baví, podobné překážky s vámi příliš nezamávají. „Někdy se toho na mě navalí tolik, že musím dělat i přes víkend. Samozřejmě nadávám, jenže jakmile vychladnu, moc dobře vím, že bych neměnila,“ přiznává třiatřicetiletá grafička Edita. „Práce mě strašně baví, proto někdy u počítače úplně zapomenu na čas. A přesně takhle podle mě poznáte, že jste objevila svoji parketu.“ Vyplatí se hledat, dokud nenarazíte na zaměstnání, v němž využijete vlastní intelekt i dovednosti. A pokud už takové máte, neberte ho jako samozřejmost. Při stresových dnech vám sice na chvíli bleskne hlavou: „Končím,“ jenže pokud dáte výpověď, můžete později litovat. Prostě vychladněte, a pak se sama sebe zeptejte: „Mám to tu ráda?“ Jestli zní odpověď kladně, rozhodně zůstaňte.


2 Když nejste akční, talent je vám na nic.

Nejdřív něco z fyziky: Pamatujete si, jak jste se učila, že čím rychleji se těleso pohybuje, tím větší má pohybovou energii? Zrovna tak vy: když zůstáváte v klidu, vaše energie se rovná nule. Pokud se tedy nesnažíte, nic nedokážete. Nestačí jenom sedět doma a čekat, až se stane zázrak a život se mávnutím kouzelného proutku změní k lepšímu. Hodně úspěšní lidé se jen tak pro zajímavost nepřestávají snažit ani poté, co dokázali vše, po čem toužili. Když Beyoncé letos na finále ligy amerického fotbalu uchvátila publikum živým vystoupením, nepomohly jí k tomu jenom její nádherný hlas a talent. Na čtrnáctiminutové vystoupení se totiž tvrdě připravovala celé čtyři měsíce! „Musíte se pořád zdokonalovat,“ tvrdí hvězda.


3 Muži jsou v práci ve výhodě, tak jim nic neulehčujte.

Když se šéf rozhoduje, koho povýší, nadržuje chlapům. Dokazuje to několik studií odborného časopisu Harvard Business Review. Aby se žena dostala na zodpovědnější pozici, obvykle se musí nejdřív mimořádně blýsknout, třeba pro firmu ulovit tučnou zakázku. Taky vás štve, že muž nic dokazovat nemusí? Stačí, aby šéfovi prostě připadal schopný. Spousta nadřízených bohužel stále uvažuje, jako by žili před šedesáti lety. „Šéf povýšil kolegu, který pro firmu dělal jen rok, zatímco já kysla na stejné pozici už tři a fakt se snažila,“ rozčiluje se třicetiletá obchodní zástupkyně Aneta. „Když jsem se ozvala, zvedl nechápavě obočí. Prý si myslel, že zanedlouho určitě půjdu na mateřskou, a vůbec ho nenapadlo, že bych o zodpovědnější práci vůbec stála. Dala jsem okamžitě výpověď a v nové firmě pak od začátku vysílala signály, že chci na své kariéře pracovat.“ Nečekejte, že vám šéf bude číst myšlenky a sám od sebe vám dá, co si zasloužíte. Nestyďte se ani požádat o vyšší plat nebo oznámit nadřízenému, že usilujete o postup.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:27