Možná čelíte vydírání, které by se dalo srovnat s praktikami mafie. Abyste se od citového vyděrače osvobodila, musíte především porozumět jeho chování. Poradíme, jak ho setřást!

Přitom mějte na paměti, že citovým vyděračem (upír je taky dost příhodné slovo) může být kdokoliv z vašeho okolí. Partnerem počínaje, přes rodiče, kamarády, kolegy, děti až k nadřízeným. Podle psychologů jsou vydíráním více ohroženi senzitivní jedinci s nízkým sebevědomím. Odpovědi na otázku „Proč to vlastně dopustíme?“ jsou nejčastěji:

? obavy (zejména ze ztráty vztahu, ale v poslední době také ze ztráty zaměstnání – takže se to upíry na pracovištích v době krize jen hemží);

? pocit povinnosti a závazku;

? minimální sebevědomí;

? špatné modely z dětství.

Čím víc se mu bude dařit vás vysávat, tím větší moc nad vámi bude mít. A to přece nechcete, že ne?

Na každou z následujících kategorií vyděrače existuje něco, co ho zastaví přibližně stejně razantně jako knížete Drákulu česnek!¦ Typ č. 1 ‚Trestající‘


Věty, které často používá: „Pokud to neuděláš, tak...“, „V případě, že bys mi nevyhověla, určitě...“, „Radil bych ti, abys o tom ve svém vlastním zájmu uvažovala...“, „Fajn. Jestli nezměníš názor, bude to mít své důsledky.“ Není jich moc, ale patří mezi nejnáročnější typy, které vás dostávají pod tlak a vyvolávají kromě obav až strach. Většinou se rekrutují z řad dominantních partnerů (proti kterým jste se neohradila včas), hodně jich najdete také mezi nadutými šéfy. Jiné druhy upírů vám obvykle nechtějí ublížit, jen vás připoutat a skrz vás si vyplnit své vlastní potřeby. O těchto to ale tak docela neplatí.Dostali se vám na kůži skrz vaše nízké sebevědomí, na kterém budete muset nutně zapracovat. Jen tak přestanete být potencionální oběť. Pokud máte pocit, že to sama nezvládnete, a ani nevíte, kde začít, vyhledejte pomoc psychologa, který vám v první řadě pomůže problém pojmenovat. Cesta k prvnímu razantnímu „Ne“ bude možná hodně dlouhá, ale až se vzepřete, budete se cítit báječně a příští „Ne“ už půjde snáz.