Každý máme nějakou neřest. Nakupování, sladkosti, sex. Najdou se ovšem i takové, které vedou k neodvratnému konci...

Schopné, ale stresované podnikatelky. Bohaté, ale znuděné paničky. Ženy v domácnosti, utahané k padnutí. Alkohol si nevybírá. Sklenička dokáže stáhnout každého. Dříve byl poměr jedna alkoholička na deset mužů. Dnes bijí odborníci na poplach, jedna závislá žena připadá na dva stejně nemocné muže. Podle sociologů a psychologů ženy sklouzávají k alkoholismu v tichu a skrytě. Většinou si to neuvědomí ani ony samy, natož rodina a přátelé.Startovní čára


Některé ženy zahánějí alkoholem stres. Chceme-li se vyrovnat mužům a vybudovat si slušnou kariéru, musíme jet naplno. Je logické, že organismus a psychika tak dostanou pořádně zabrat. Některé ženy potom uvolňují napětí z práce u drinku s kamarádkou. Další skupina zapíjí samotu. Rozchod s přítelem, rozvod či smrt partnera zamávají i otrlejší povahou. Podle odborníků vzniká závislost žen nejčastěji právě v této skupině. Třetí kategorií alkoholiček jsou takzvané bohaté paničky. Jejich muž tráví většinu času v práci a ony čekají samy doma, až se vrátí. I když si mohou pořídit vše, co je jen napadne, trápí je nuda a samota. Čas si potom krátí u skleničky whisky nebo archivního vína.Všechny spojuje mylná domněnka, že alkohol spláchne jejich problémy.Nechte mě spát!


Pití se u ženy pozná, alespoň zpočátku, jen stěží. Zlom nastane ve chvíli, kdy závislost vyhraje nad povinnostmi. Stranou jde domácnost, práce a nakonec i děti. V tu chvíli je čas vyhledat pomoc odborníka. Minutu po dvanácté to došlo i dvaatřicetileté Romaně. „Moje pití začalo nevinně. Před osmi lety se nám narodila Andulka a já šla na mateřskou. Veškerý čas jsem se točila jen kolem malé. Muž byl od rána do večera v práci, já sama doma, potřebovala jsem se odreagovat. Občas jsem si k žehlení nalila skleničku vína. Dva tři roky bylo vše naprosto v pořádku. Problém přišel až ke konci mateřské, kdy jsem se snažila najít práci. Nikde pro mě nebylo místo. Zůstala jsem dál doma a pokračovala v popíjení.  Během dalších dvou let jsem se dopracovala na láhev vína denně. Někdy jsem to proložila panákem něčeho tvrdšího,“ říká s tím, že s těmito dávkami vystačila celý rok.


  11:22,  aktualizováno  31. března 2019 13:41