Připadáte si v posteli jako kůl v plotě a je vám trapné žebrat u partnera o sex? Víme, jak vyzrát nad mužskou sexuální anorexií.

Sedím s kamarádkou, třiadvacetiletou Romanou, nad kafem, když najednou vyhrkne: „Už celé týdny o mě v posteli ani nezavadí!“ Se svým milým bydlí třetím rokem a po prvních dvou letech bouřlivého sexu, při němž se stěny novostavby otřásaly v základech, z jejich vztahu najednou erotika skoro vymizela. „Ze začátku jsme měli sex každý den. Po čase minimálně jednou týdně. A teď? Považuju za obrovský úspěch, když k něčemu dojde jednou za měsíc!“ chrlí ze sebe Romana. „Už prostě nevím, jak ho přemluvit. Martinovi jsem už dokonce pohrozila rozchodem, jestli se nevzpamatuje. Jenže se akorát uzavřel do sebe a na moje řeči o sexu nereaguje,“ pokračuje kráska s tělem modelky. Má nějakou šanci se ze vzniklé situace s úspěchem vymotat?„V případě nátlaku na partnera je na místě změnit komunikační styl,“ doporučuje psychoterapeutka Alex Hrouzková, www.mylifestudio.cz, a dodává: „Neexistuje univerzální způsob ani věta, jak a kdy partnerovi říci, že bychom rády měly více sexu, než chce on. Místo osočování a výhrůžek bych se pokusila v klidu přijít s protějškem na to, co se vlastně děje.“


Zoufalá manželka

Metodu uraženého mlčení naopak zvolila nenápadná Markéta. Čerstvá novomanželka, která pochází z přísné křesťanské rodiny a svou sexualitu s nikým nerozebírá. Jen stěží přizná milostný debakl sama sobě. Zamrzlý sex ji dovedl až na anonymní internetové diskuse a taky na pokraj nervového zhroucení. „Na webu jsem se dočetla, že je celkem normální, když po počáteční euforické fázi oboustranně opadá sexuální zájem. První intimní sblížení s manželem nastalo až po zasnoubení, neočekávala jsem od toho žádné zázraky, ale sex se mi paradoxně  velmi líbil. Ovšem po svatební noci se mě už manžel skoro nedotkl. Připadám si neskutečně trapně. Dokonce ho šmíruju v koupelně a mám pocit, že radši neúnavně masturbuje, místo aby se věnoval mně,“ přiznává Markéta se slzami v očích.


„Nemám ale odvahu náš problém pojmenovat, mlčím jako hrob a potají se užírám myšlenkami na rozvod. Navíc celková atmosféra mezi námi nesnesitelně houstne, mám pocit, že ve mně tiká časovaná bomba,“ dodává. Experti dávají Markétě za pravdu, když od prvního erotického sblížení popisuje povadlou touhou. V první fázi milostného vztahu vylučujete oba více testosteronu, jenže jeho produkce po čase upadá a sex se stejným partnerem vám připadá méně atraktivní. Tohle stadium ale rozhodně není konečné! „Partnerka by měla nejdříve volit neverbální pokusy o sblížení – snažit se být na protějšek milá, dotýkat se ho, svádět. Pokud to nezabere, může začít používat věty typu: ,Lásko, nemůžu si pomoct, ale už mám na tebe zase šílenou chuť.‘ Nebo: ,Víš, já bych se s tebou chtěla milovat, pořád mě hrozně přitahuješ.‘ Navíc je důležité, abyste si pro taková sdělení našla slova, která vám půjdou dobře z pusy. Pokud by se ani tahle taktika nesetkala s odezvou, nastal čas na upřímný hovor o vzájemných potřebách. Ale pozor, nikoliv formou násilné hádky a nadávek, téma jde v pohodě naťuknout třeba nad skleničkou dobrého vína,“ povzbuzuje odbornice.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:30