Tak se to stalo – byla jste nevěrná! Vyspala jste se s kolegou, ačkoli doma na vás čeká partner. Máte se mu přiznat, nebo dělat mrtvého brouka? Co s tím a jak dál?

Alena s Jakubem měli ukázkový vztah. V období zamilovanosti se zdálo, že neexistuje síla, která by jim z očí srazila růžové brýle. Pak ale  Jakub musel dopsat diplomovou práci a na Irenu už neměl tolik času jako dřív.

„Nejdřív mi to až tak moc nevadilo, ale potom do mě začali známí rýpat, že by je nebavilo chodit s chlapem, který pořád dřepí u počítače jako jezevec v noře. Navíc se mnou začal flirtovat spolužák a to byl konec,“ svěřuje se třiadvacetiletá studentka angličtiny. „V podstatě jsem nechtěla Jakubovi ublížit, jen jsem se cítila opuštěná a toužila jsem si dokázat, že ještě někoho přitahuju. Můj úlet praskl dřív, než jsem se stačila rozkoukat. Někdo z našich známých to Kubovi donesl a ten se se mnou okamžitě rozešel. Byla jsem v šoku, protože všechno se odehrálo tak rychle, že jsem nestačila nijak zasáhnout.“

Tak jo, možná že ve většině historek, které slýcháte u kafe, vystupuje bídák podvádějící vaši nebohou kamarádku s tou příšernou sekretářkou, jenže teď se role prohodily. Teď jste to vy, kdo uklouzl, a nad hlavou vám visí nepříjemná hrozba, že všechno praskne. Co s tím? Nejspíš vás svrbí jazyk a nejraději byste se svěřila alespoň nejlepší kamarádce, pokud ne přímo tomu, komu jste parohy nasadila. Než ale cokoli z toho uděláte, usaďte se natolik pohodlně, nakolik vám to vaše zjitřené nervy dovolí, a začtěte se do našeho krizového manuálu.

Chlapi neumějí odpouštět


Možná vám veškeré zástupkyně starší ženské generace ve vašem okolí vtloukaly do hlavy, že muži jsou ukrutní nevěrníci a žena se většinou ocitá v roli chudinky, která sedí doma a čeká, až se jí chlap vrátí se rtěnkou na límci a s cizím parfémem na poklopci. V době, kdy ženy materiálně závisely na svých protějšcích, si totiž jen stěží mohly dovolit románek, který by ohrozil přízeň jejich chlebodárců. Spolu s tím, jak se osamostatňovaly, rostl ale i počet jejich záletů. Výzkumy ukazují, že v posledních deseti letech se poměr nevěrných mužů a záletných žen už téměř vyrovnal. To ale rozhodně neznamená, že mužská a ženská nevěra jsou dvě totožné věci. Odborníci se totiž shodují, že ženy promíjejí mnohem snadněji než muži.

„Žena většinou vnímá vztah jako celek. Když o něm uvažuje, promítá si do něj spoustu emocí, vzpomínek i společných plánů do budoucnosti,“ vysvětluje soukromá psycholožka Marcela Vojířová. „Na druhé straně muži se spíše soustředí na přítomnost a dodržování pravidel.“ Pokud tedy zahne partner vám, spočtete si, kolik jste do vztahu už investovala, a vaše mozková kalkulačka vyhodí výsledek ve tvaru: Chvilku ho vydus, ale pak mu odpusť. Když jste to ale vy, kdo svému miláčkovi nasadil parohy, můžete očekávat úplně odlišný typ reakce. Chlap vaši nevěru totiž vnímá především jako porušení pravidel a zesměšnění sebe samého. To je také důvod, proč z vás poté, co se k nevěře přiznáte, bude váš protějšek páčit detaily. Chce vědět, jestli ten, s nímž jste ho podvedla, byl lepší než on. Potřebuje slyšet, že nebyl. První pravidlo proto zní: nesvěřovat se s podrobnostmi. Pravidlo číslo dvě potom praví, že ten, komu jste nasadila parohy, je stejně ve všech ohledech lepší. Tedy za předpokladu, že chcete ve vztahu pokračovat.

  19:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:25