Večer vám dorazil domů z práce vystresovaný zombák, který vrčí, prská, neodpovídá a prudí? A vy trpíte... Spláchněte z něho tíseň a oběma se vám uleví. Jak?

V létě, v tom nádherném slunečném létě, se spousta lidí stresuje víc než obvykle: shánějí u cestovek zájezdy, překotně dřou v práci před odjezdem na dovolenou, případně zaskakují za kolegy, kteří se tam již spokojeně odebrali. Takže není divu, když spolu s vaším drahým večer vpluje do dveří i vlna únavy, napětí nebo nervozity. Děsíte se, čím kdy třískne nebo jestli snad začne rovnou štěkat.


Stres působí jako jed a dlouhodobě nás ničí, i když ho příroda původně vymyslela, aby nám zachraňoval život a nenechali jsme se ulovit a sežrat nějakým šikovnějším zvířetem. Stres zvyšuje náš výkon a pomáhá udržet pozornost. Vybavujete si třeba, jak se vám klepala kolena a potily dlaně před prvním rande? Tělo se dostalo do střehu a napjatě čekalo na výsledek. Kdyby žil váš drahý v pravěké jeskyni, rozhodil by ho rozzuřený medvěd nebo třeba bouřka. Našim předkům se spustila produkce stresového hormonu noradrenalinu, když jim šlo přímo o život.


Tenhle pravěký program v našich tělech zůstal, ale repertoár obav, které spouštějí stres, se nám pěkně rozrostl. Stačí, abyste se cítila v ohrožení třeba při obchodním jednání, učení na zkoušku nebo při přecházení ulice s hustým provozem, a panika vybičuje vaše nadledvinky k vyššímu vylučování adrenalinu. Tělo se fyzicky připraví na útěk nebo boj a do krve proudí mastné kyseliny. Dýcháte jako po maratonu, tluče vám srdce, svaly se napínají, nastartuje se imunitní systém. Dokonce se potlačí sexuální pud! Jenže pralidé se přestali stresovat okamžitě poté, co medvěd odklusal, k jídlu se vykutalo pár kořínků a blesky přestaly křižovat oblohu.


Po vypětí hned následovalo zklidnění – jak na horské dráze. Předkům stres pomáhal udržet se naživu a naplno využít své možnosti. Dnes se ale častěji setkáváte se strašáky, které hned tak nezaplašíte, než s krátkodobým prospěšným stresem. Uzávěrka, nesnesitelný šéf, termíny, hypotéky, nepovedené flirty nebo diety vás vysávají dlouhodobě. Pomalu, kapku po kapce. Pokud se člověk stresu nebrání, časem se jeho imunita unaví, zrychlený tlukot srdce zadělá na vysoký krevní tlak a přetížená mysl padá do depresí a úzkosti. Možná že vy odpočívat umíte a stres dokážete ukočírovat tak, aby vám nahrával na smeč. Ale co váš přítel? Vztah s předrážděným unaveným mužem vás těžko může uspokojovat.


Milovanému hrozí zdravotní problémy, vám, že se jeho nervozitou nakazíte, a vaší lásce nemilosrdný zánik. Proto až se váš drahý příště přivleče domů s vyceněnými tesáky a podmračeným čelem, pokuste se ho nahromaděného napětí příjemně zbavit. Vyplatí se vám to! Díky našim tipům vám léčba nezabere víc než půl hodiny:


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:35