Až je vyzkoušíte, pochopíte, proč jsme je prostě museli rozšířit dál! Vaše láska bude nuděvzdorná a pevná jako ze žuly.

Bylo by milé, kdyby na lásku existoval jasný recept třeba jako na boloňské špagety. Bohužel ho zatím nikdo nevymyslel, takže se musíte spokojit s tipy, jimiž vás zásobují kamarádky, matka, časopisy nebo internet. Některé teorie jsou spíš pro zasmání, jiné vám ale pomůžou láskyplné pouto posílit. Následující rady odborníků na partnerské vztahy patří do téhle užitečné kategorie. Zvýší vaši šanci, že se s milým hned tak nerozejdete!

1. Mluvte o budoucnosti


Spousta párů se obává o budoucnosti vztahu vůbec mluvit, aby něco nezakřikly. Jenže rozebrat u sklenice vína, jak si soužití představujete za dva roky, se vyplatí. Je lepší rovnou říct: „Líbilo by se mi, kdybychom spolu za dva roky už bydleli sami,“ než abyste na něj jednou hnusně štěkala: „Proč se pořád mačkáme v podnájmu s tvými kamarády?!“ Dozvíte se taky jeden o druhém věci, o kterých byste jinak třeba vůbec nemluvili, například co vlastně od vztahu očekáváte. Oba zdůrazněte, proč jste spokojení. Zeptejte se: „Co bys určitě neměnil?“ nebo: „Co ti na našem vztahu připadá nejlepší?“ Pak na tytéž otázky odpovězte i vy. Pokud se od partnera dozvíte věci, které se vám nezamlouvají, snažte se nereagovat podrážděně. Raději klaďte doplňující otázky a pokuste se najít body, v nichž se shodnete. „V dobrých vztazích je více vzájemného pozitivního chování, povzbuzování, fandění, vcítění, naslouchání a podstatně více tolerance a laskavosti než v těch problémových,“ upozorňuje psychiatr a psychoterapeut Ján Praško v knize Asertivita v partnerství (vydala Grada v roce 2010).

http://gty.im/546134387

2. Fanděte jeho nápadům


Chce založit kapelu? Stát se instruktorem potápění? Povzbuzujte ho v jeho plánech a dovolte mu, aby se stal takovým člověkem, jakým chce být. Na oplátku žádejte stejnou podporu. „Partneři jsou dva a není možné, aby byli úplně stejní. Ůdajná ,stejnost’ názorů u některých párů většinou znamená, že se jeden partner z různých důvodů absolutně přizpůsobuje druhému,“ varuje ve své knize Ján Praško. „Rovněž požadavek, aby partneři veškerý volný čas trávili společně, je přehnaný. Když se tato představa prosadí, začnou se spolu nudit, lezou si na nervy, nemají si co říci.“ Je dobře, když občas každý děláte něco jiného. Jestli váš mužský žádné vlastní cíle a koníčky nemá, pomozte mu je najít. Zeptejte se ho třeba: „Co bys chtěl dělat, kdybys vyhrál ve sportce miliony?“ Platí, že kdo si jde za svými cíli, je sebejistější a šťastnější, a tím pádem vám bude ve vztahu větší oporou.

  19:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:25