O vztah se musí pečovat, to jistě slyšíte ze všech stran. Opravdu to ale děláte?

Některé plíživé znaky blížících se konců vztahů často lidé přehlédnou a uvědomí si je, až když je pozdě. Přečtěte si 5 indicií, že to s vaším (nebo kohokoliv jiným) vztahem není zas tak růžové. Nad některými by vás třeba nenapadlo se zamyslet dostatečně dopředu.

1) Pořád stejné problémy


V každém dlouhodobém vztahu jsou růžovější, ale i černější dny. Jednou za čas jsou prý hádky dokonce prospěšné, protože by měly trochu pročistit vzduch a ve výsledku vztah osvěžit a posílit. Když však pořád dokola řešíte stále ty stejné problémy, něco je špatně. Pokud se hádáte podesáté za rok na stále stejné téma (a není to úplná hloupost typu, že váš partner postavil hrneček o jednu poličku výše), už to o vztahu a vašem soužití něco vypovídá. Když se ani po tolika hádkách situace nezlepší, nejspíše se to velmi negativně projeví na vašem vztahu.

http://gty.im/522126982

2) Každodenní kritika


Druhý bod je celkem dost spjatý s tím prvním. Terapeut John Gottman vysledoval, že pravidelná kritika jedné strany ve vztahu je pro společné soužití dost destruktivní. Je potřeba se zamyslet, jestli má cenu opravdu řešit každou věc, která člověku (byť jen trochu) vadí. Kritika je v pořádku, ale nesmí být přehnaná. Časem by se ze vztahu, kde „se každý den kritizuje a něco hrotí“ mohla vytratit láska. Pokud je však každodenní kritika toho druhého oprávněná, pak je na čase se zamyslet, jestli máte opravdu zapotřebí žít ve vztahu s někým, s kým jste každý den nespokojení...

Mohlo by vás zajímat: Stačí dodržet těchto 5 bodů a z rozchodu se zotavíte rychle!


  18:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:32