„Jasně!“ pomyslíte si okamžitě, když po vás někdo něco chce. Stop! Napřed myslete na sebe, pomůžete tím všem.

Je dobře, že chcete být milá a oblíbená. Nic se ale nemá přehánět. Jestli na všechno kývnete, lidé vás nerespektují a jen vás využívají. Zapište si za uši, že přehnaná ochota škodí zdraví. Raději přiostřete lokty.

Řekněte NE v práci


http://gty.im/466131277

Možná je pro vás nejdůležitější, abyste se šéfem a kolegy dobře vycházela. Hlavně že je klid, ne? Jenže hodné holky obvykle moc velkou díru do světa neudělají. Když občas jen tak cvičně neodpovíte „ne“, průbojnější kolegové s vámi zametou a vždycky na vás zbude ta nejotravnější práce. A šéf těžko svěří zodpovědnější pozici někomu, kdo se neumí prosadit.

Ukažte, že jste silná osobnost. Místo věty typu „Jasně, udělám to“ občas prohlaste: „Ani náhodou.“ Není pravda, že kdo si tvrdě prosazuje svou, toho nikdo nemá rád. Pokud jasně stanovíte své hranice, kolegové vás začnou víc respektovat a nikoho ani nenapadne posílat si vás pro svačinu.

Řekněte NE partnerovi


http://gty.im/556834621

Když se zamilujete, udělala byste cokoli, abyste svého milovaného potěšila. „Bála jsem se Lukáše naštvat, a tak jsem se mu ve všem podřizovala,“ prozrazuje třiadvacetiletá instruktorka plavání Renata.

„Když začal pomlouvat mé kamarádky, okamžitě jsem se s nimi přestala stýkat. Pak rozhodl, že se přestěhujeme, a já kývla, i když se mi vůbec nechtělo. Po roce mi najednou došlo, že jsem hrozně osamělá, nešťastná a nesamostatná.“

Aby se vám tohle nestalo, už na začátku vztahu si ujasněte, co partnerovi budete tolerovat a co ne. A pak se svých zásad držte. Například dejte jasně najevo, že se nevzdáte přátel, práce, zájmů. A když bude třeba, klidně se kvůli tomu s drahým pohádejte. Nemusíte být agresivní. Stačí, když si budete stát za svým. („Chápu, že ti Lenka není sympatická, ale je to moje kamarádka a já se s ní prostě budu vídat.“) Jakmile příteli začnete ustupovat, přestanete si sama sebe vážit. A ženy bez sebevědomí a vlastního názoru muže nepřitahují. Vážně!

  19:00,  aktualizováno  31. března 13:38