K čemu vlastně potřebujete sedm set přátel na Facebooku? Stačí, když si budete hýčkat jen ty ženy, které jsou pro vaše štěstí důležité.

„Nezáleží na tom, kdo vám zlomil srdce nebo jak dlouho se vám hojilo. Bez kamarádek byste to nikdy nezvládla,“ tvrdí Carrie Bradshaw v Sexu ve městě. Má pravdu. Každá Carrie potřebuje svoji Mirandu, Samanthu a Charlottu. Spousta žen mezi dvacítkou a třicítkou ale na budování přátelství prostě nemá čas.


Vyděláváte peníze a hledáte mužského, s nímž byste založila rodinu. Přátelství se musí vtěsnat do volných mezer, které vám v životě zbývají, a těch není moc. „Čím dál víc osob se cítí osaměle,” tvrdí francouzská spisovatelka Pascale de Lomas v knize Přátelé.


„Dříve jsme zkrátka patřili do nějaké komunity. Až na výjimky lidé nebyli zvyklí cestovat, takže vyrůstali a stárli spolu. Nemuseli potkávat nové lidi za účelem seznámení, protože své okolí znali odjakživa.” V moderní době se lidé okolo vás pořád mění, takže je jednodušší pěstovat si spíš desítky povrchních známostí než jediné opravdu hluboké přátelství. „Zrovna nedávno jsem zrušila sraz s kamarádkou z gymplu a místo toho jsem šla na víno s kolegyněmi,“ přiznává sedmadvacetiletá recepční Dominika.


„Štve mě, že se nedokážu pořádně věnovat všem přítelkyním. V každé nové práci si najdu další známé a věčně se pak cítím provinile, že někoho zanedbávám.“ Ve skutečnosti stačí, když si budete pořádně hýčkat a rozmazlovat tři spřízněné duše stejně jako Carrie. Už antický filozof Aristoteles definoval tři nejdůležitější druhy přátelství. Časy se sice změnily, ale ke štěstí pořád potřebujeme stejné lidi.1. Přátelství pro užitek


S kým ho pěstovat: Se známou, která vám pomůže s prací, takže s kolegyní nebo se ženou, která si vydělává na živobytí ve stejném oboru jako vy.

Každá žena potřebuje přítelkyni, s níž může u oběda probrat šéfovy vrtochy nebo ji požádat o pomoc s těžkým úkolem. Dejte si ale pozor, aby kolegyně nezískala dojem, že ji jen využíváte. Radit a pomáhat byste si měly navzájem. Určitě kamarádku vytáhněte na oběd nebo na víno i v případě, že od ní zrovna nic nepotřebujete, a když spolu večer sedíte v baru, pořádně proberte nejen práci, ale i soukromý život.


  11:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:39