Je stále víc a víc v práci a mobil si úzkostlivě hlídá? Popřemýšlejte, zda není na čase si s partnerem vážně promluvit.

Desítku níže popsaných signálů se ve vztahu nevyplácí ignorovat. Mohou totiž znamenat, že je rozchod za dveřmi. Jistěže nechceme malovat čerta na zeď, ale blížící se konec vztahu se projevuje často těmito příznaky:

1. Konec plánů


Zatímco vy jste natahala domů spoustu katalogů a v hlavě nosíte plán na senzač­ní dovolenou (mohl by vás na ní konečně požádat o ruku), ON se k tomu, aby je s vámi prolistoval, nedá a nedá přimět. Švitořila jste na silvestrovské party před kamarády o tom, že se máte strašně rádi, ale nevíte, jestli dřív stavět dům, nebo si pořídit miminko, ale on se k vám nepřidal? Zbystřete pozornost. Může to sice znamenat, že ještě nemá na letní dovolenou ani pomyšlení a miminek se obecně děsí, na druhou stranu je však konec společných plánů jedním ze základních ukazatelů, že ve vašem vztahu není něco v pořádku. Třeba už s vámi v létě nepočítá...

2. Hovor vázne


Byli jste zvyklí povídat si o tom, co kdo z vás přes den zažil, s kým se potkal a co řešil. Teď však hovory váznou. Zkrát­ka si nepovídáte. Pokuste se cíleně vzájemnou komunikaci obnovit – bez ní to totiž dlouhodobě nepůjde. Pokud je zádrhel na partnerově straně, opatrně se ve vhodný okamžik zmiňte o tom, že vám nepřipadá ve své kůži, a zeptejte se, proč ta změna. Jestliže na vaše pokusy o rozhovor (a otáz­ky, které mezi vámi byly jindy běžné) reaguje podrážděně, je vážný důvod obávat se, že se něco zásadního chystá.

3. Přestává se ozývat


Dřív mezi vámi jiskřily zprávy a e-maily oběma směry, teď je většinu dní ticho po pěšině. To je podezřelé, především pokud jde o náhlý jev. Samozřej­mě, že u všech párů postupně ochládá prvotní zamilované nadšení. Tohle je však něco jiného – změna ve všedních zavedených zvyklostech. Nepanikařte předem – ověřte si, jestli partner nemá momen-tálně na krku nový náročný projekt v práci. Dejte však najevo, že vám dřívější zvyklosti chybí. Občas napište a vyčkejte na reakci. Z té poznáte hodně.

  19:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:24