Zapomeňte na nepřirozené americké peroxidové úsměvy – nový trend sice říká bělit, ale s citem pro váš přírodní odstín zubů.

Občas se to stane – někdo se vám na první pohled líbí, ale po chvíli už zase tak moc ne. Nevíte hned, čím to je, ale pak na to přijdete – ten člověk má divné zuby, žluté, křivé či nemocné. Pravda, neměli bychom soudit lidi podle vzhledu, nebo dokonce podle zubů, jenže to děláme. Zuby podvědomě považujeme za symbol zdraví. Určitě znáte starý zvyk – když se kupoval kůň, první, na co se kupec díval, byly zuby. I lidské zuby vypovídají o našem zdravotním stavu – staří Číňané dokonce uměli velice přesně podle kazů a stavu zubů říct, který energetický meridián zrovna pacientovi „vázne“. Zuby u lidí různých ras však mají mnoho odstínů bílé, neexistuje jedna barva, která by se dala nazvat všeobecně „barvou zubů“. Některé zuby jsou spíše dožluta, jiné došeda či doprůsvitna. Každý máme svoji geneticky předurčenou a vrozenou barvu zubů, které se nám ale během života ještě postupně zabarvují. Bělení zubů prováděli již staří Egypťané pomocí přírodních materiálů, sody a popela. Profesionální bělení pod dohledem dentisty se praktikuje už přes 150 let, ale až dnes se pod vlivem časopisů a televize stává populární. Co se vlastně během takového bělení děje?Co to je?

Bělení je chemický proces, během něhož molekuly oxidů uvolňované z peroxidu vodíku pronikají mezi krystaly skloviny, kde odbarvují usazené pigmenty. Bělicí účinek je viditelný, ačkoli zubní sklovinu prakticky nijak nezmění – přibližně dvě procenta skloviny zubu jsou organického původu, který se podílí na jeho zabarvení. Zbylá část jsou krystaly anorganického původu a oxidy na ně nepůsobí.


Je to bezpečné?

Bělení je bezpečné, pokud jsou vaše dásně zdravé, provádí se pod odborným dohledem a pokud se vyloučí rizika, jako jsou alergie, těhotenství či poruchy vývoje skloviny. Před každým bělením by vám měl zubní lékař nejdříve prohlédnout celou ústní dutinu, ošetřit všechny kazy, špatné výplně a odstranit zubní kámen.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:36