Nepříjemný tělesný pach se snažili eliminovat už starověcí Egypťané, kteří využívali různé druhy koření, citrusů či skořice. V dnešní době to naštěstí máme mnohem jednodušší.

Stačí sáhnout po vhodném antiperspirantu nebo deodorantu, které se staly součástí každodenní hygienické rutiny většiny z nás. Málokdo však ví, že princip, na kterém tyto výrobky fungují, není stejný. Zjistěte, jaký je mezi nimi rozdíl a který z nich vám poskytne dokonalou ochranu.Proč se vlastně potíme?


Pocení je přirozená tělesná funkce, jejíž úlohou je ochránit náš organismus před přehřátím. Lidské tělo ale reaguje pocením nejen na horko a tělesnou zátěž, ale také na hormonální změny, silné emoce či pikantní jídla. Složení potu je individuální. Základ je však vždy stejný.  Až z 98 % je tvořen vodou, zbytek jsou minerální látky, aminokyseliny či močovina.Zapáchá pot?


Bylo by chybou myslet si, že pot jako takový zapáchá. Nepříjemný pach nevzniká pocením, ale přítomností bakterií v našem podpaží. „Živnou půdou bakterií jsou bílkoviny a tuky obsažené v potu produkovaném apokrinními žlázami, které se nacházejí v oblasti podpaží, třísel a v okolí bradavek. K jejich aktivaci dochází až v období puberty, což je důvodem, proč zpocené děti nezapáchají. Už od útlého věku jsou však aktivní ekrinní žlázy vylučující jen vodnatý pot,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Lucie Růžičková Jarešová.


  11:00,  aktualizováno  18:30