Zdravotní neduhy si nevybírají. Potrápit nás dokážou v mládí i ve zralém věku. S čím se ženy nejčastěji potýkají a kdy?

15+ Gynekologické problémy

Jakmile začne být žena sexuálně aktivní, hrozí jí infekční onemocnění – pánevní zánětlivá nemoc. Postihnout může dělohu, vejcovody, někdy také vaječníky a pánevní pobřišnici. Jak vzniká? Největším rizikovým faktorem je promiskuita a nechráněný pohlavní styk. Právě při něm se totiž bakterie nejčastěji dostávají do pochvy. K jejich přenosu nicméně může dojít i při porodu, v období menstruace, při zavádění nitroděložního tělíska a v období ovulace. Tehdy totiž dochází k hormonálním výkyvům a tělo je tak před infekcí méně chráněné.


20+ Celulitida

Pomerančová kůže se může objevit už u pubertálních dívek, ale spíše se s ní ženy setkávají až po dvacítce, zvláště pak při užívání hormonální antikoncepce a v těhotenství. Jde v podstatě o ochabování vazivové tkáně, k čemuž může dojít například při nevyvážené stravě, nedostatku pohybu nebo při malém příjmu tekutin. Je prokázané, že nepěkné dolíčky v kůži mohou být dědičné, ale bez ostatních rizikových faktorů se projevit nemusí. Chybné je spojování celulitidy s obe-zitou, protože se velmi často objevuje i u štíhlých dívek. Čím můžete podpořit prevenci? Vyhněte se váhovým výkyvům, omezte alkohol, kofein a kouření, které jsou pro celulitidu plodnou půdou, stejně jako dlouhé stání a příliš upnuté oblečení.


30+ Vlasy

Po třicítce si mnoho žen všímá, že jim vypadává daleko víc vlasů, než tomu bylo dřív. Často se s tímto problé-mem setkávají ženy po porodu. Příčinou jsou hormonální změny. Nadměrné vypadávání vlasů ale mohou způsobovat i antikon-cepční pilulky. Hormonální nerovnováhu však vždy lze upravit. Uškodit si můžeme i používáním nevhodné vlasové kosmetiky. Dědičné vypadávání vlasů se projevuje spíše zhoršením jejich kvality nebo tím, že začnou celkově řídnout. Ani to ale nemusí být pravidlem.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:32