Břicho máte nadmuté jak buben, žravost vás vláčí z ledničky do špajzu a emoce vás drží v šachu. Teror vašich hormonů lze ale překonat. My vám poradíme jak.

Těžko tvrdit, jestli je krušnější samotná menstruace, nebo problémy, které ji ohlašují. Jedna věc je však jistá: nejste v tom sama. Až 85 procent žen trpí podle gynekologických statistik jedním či více příznaky PMS (premenstruačního syndromu).


PMS na vás může zaútočit kdykoli mezi ovulací a prvním dnem menstruace. Často trvá jeden dva dny, ovšem může se protáhnout někdy i na týdny. Objevuje se mezi dvacátým až čtyřicátým rokem věku.


Co vlastně způsobuje PMS, zůstává stále pro lékaře záhadou. Odborníci jej kdysi připisovali výhradně hormonálním změnám. Nyní se většinou domnívají, že k PMS dochází v důsledku kolísání hladiny serotoninu – chemické látky v mozku, která ovlivňuje náladu a chuť k jídlu. Vás však víc než skutečná příčina PMS zajímá, jak se co nejrychleji zbavíte jeho protivných příznaků. Nabízíme vám přehled nejčastějších z nich a návod, jak se s nimi vypořádat.1. Jste nafouklá jak pátrací balon


Ne, vaše domácí váha nezešílela. Týden před menstruací skutečně můžete snadno přibrat tři kilogramy – vody. Někdy i víc. Na otázku, proč se tělo zásobuje takovým množstvím tekutiny, bohužel neexistuje jednoznačná odpověď.Co dělat: K odstranění pocitu, že světem proplouváte jako obrovská velryba, přispějete omezením přísunu soli. Takže alespoň na chvíli zanevřete na chipsy, instantní polévky nebo hamburgry. Pozor i na skryté zdroje sodíku, mezi něž patří minerálky, tonik, nízkotučné a nízkokalorické potraviny. A navíc, i když to zní jako nesmysl, čím víc vody vypijete, tím méně jí organismus zadrží. Každý den jí proto vypijte přinejmenším osm velkých sklenic. Nadbytečnou vodu a sůl vypotíte i pravidelným aerobním cvičením už za půl hodiny. Z výzkumů též vyplývá, že nadýmání předejdete, když si každý den nadávkujete 200 miligramů hořčíku. Dejte si například k snídani balíček lískových oříšků.


  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:16