Taková maličkost a jak dokáže potrápit. Popraskané koutky se špatně hojí, okolní kůže svědí a navíc nám znepříjemňují každé jídlo i pití. A vůbec nevypadají hezky. Poradíme, jak tento problém řešit!

Popraskané rty a koutky nás trápí většinou v zimě. Na vině jsou časté přechody z tepla do zimy, které jemné kůži na rtech a v okolí nesvědčí. Trhlinky v okolí rtů jsou velmi bolestivé, svědí a následným škrábáním se mohou zanítit a hnisat. Problémem pak bývá pouhé zívnutí.

Proč vznikají a koho trápí?


Jako příčina se nejčastěji uvádí nedostatečná výživa. Proto by hlavním krokem měla být úprava jídelníčku o potraviny bohaté na železo, zinek a vitamíny skupiny B. Mezi ně patří například vejce, červené maso, pivovarské kvasnice, obilniny, luštěniny, červená řepa, špenát a mléčné výrobky. Kromě potravin je možné také užívat tyto vitamíny v podobě doplňků stravy. „Popraskané koutky se také objevují u lidí, kteří nedodržují pitný režim, diabetiků nebo těhotných žen,“ uvádí Mgr. Pavla Horáková, lékárnice první internetové lékárny u nás Lekarna.cz. Na vzniku se mohou podílet také infekce, bakterie, viry, případně alergie.

http://gty.im/503794666

Koutky a rovnátka


S prasklými koutky se velmi často potýkají i nositelé rovnátek. „Pokud nosíte rovnátka a trpíte na popraskané koutky, je třeba zkontrolovat, zda rovnátka dobře sedí a samozřejmě dodržovat zvýšenou ústní hygienu,“ říká americký stomatolog William Ralstin.
Někdy může být příčinou vzniku prasklých koutků užívání antibiotik, v některých případech je na vině i hormonální změna vlivem antikoncepce. Další příčinou je oslabená imunita a to buď celoročně, nebo v případě, že v těle probíhá nějaký zánět.

Jak na hojení


Základním krokem k zahojení popraskaných koutků je neolizovat a neškrábat. Škrábáním se do nich totiž mohou zanést další infekce a prodloužit tak dobu uzdravení. „Nejčastější chybu, kterou lidé dělají, je že na popraskané koutky nanášejí lůj, který používají na rty. Tyto přípravky většinou obsahují lanolin, který je takzvanou potravou pro kvasinky, jež tvoří v koutcích bílý povlak. Tím se vlastně dokrmují a koutky pak nemají šanci se uzdravit,“ vysvětluje dále Mgr. Horáková.
Většina přípravků na léčbu kvasinek v oblasti rtů má však nepříjemný zápach a při neopatrném slíznutí odporně chutnají. Proto je důležité vybírat takový přípravek, jehož opětovné nanášení vám bude příjemné, ideálně průhledný gel, který na rtech rychle zaschne a díky svému složení bude postižená místa rychle hojit. Takový gel můžete mít neustále při sobě a kdykoliv v případě potřeby ho použít.

Tipy na přípravky z lékárny:


Dexilip
Dexilip gel je určen pro každodenní péči o popraskané rty, zejména v oblasti koutků úst. Je vhodný pro použití u dětí i dospělých.
Komplex B vitaminů
Přípravek je komplexem deseti vitaminů skupiny B. Niacin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, kyselina pantothenová snižuje míru únavy a vyčerpání. Vitamin B6 napomáhá činnosti nervové soustavy a psychické činnosti. Biotin přispívá k udržení přirozeného stavu sliznic, vlasů a pokožky.
Zinek Forte
Zinek Forte přispívá k udržení normálního stavu kostí, nehtů a pokožky. Napomáhá k normální funkci imunitního systému.

  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 14:08