Snídejte jako král, obědvejte jako princ a večeřte jako chudák s vidličkou.

Kdo vidličkovou dietu zkusil, nemůže si ji vynachválit. Kila jdou dolů, přitom si přes den můžete dát cokoliv - pizzu, steak nebo třeba hranolky a nemusíte přemýšlet, co je povolené. Pravidla, a to velmi jednoduchá, se dodržují jen večer, kdy se však neobejdete bez vidličky. Co s ní nenapíchnete, je tabu.Jezte podle rytmu vašeho těla


Naše stravovací návyky jsou často na hony vzdálené potřebám našeho těla. Ráno do sebe ‚kopneme‘ kávu, pak si rychle odbudeme oběd a celodenní strádání doháníme večer a dlou­ho do noci. Během dne by přitom mělo kalorií ubývat. Po lehké večeři se vám navíc bude dobře spát a ještě lépe vstávat. A když se vzbudíte hlado­vá, s chutí si ušetříte půl hodinky na pořádnou snídani, která vás naladí na celý den a také zažene hlad na celé dopoledne.


Odborníci se shodují, že právě snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Vždyť vaše tělo má více šancí spálit kalorie a tuky ze snídaně, než z pozdějších jídel. Proto můžete po ránu jíst sýry, mléčné výrobky nebo klidně vajíčka se slaninou, aniž byste musela mít výčitky. Vaše tělo všechno během dne bez problémů spotřebuje. „Klíčovým problémem dnešní doby je způsob, jakým se stravujeme. Je lepší změnit své stravovací návyky, než hledat způsob, jak co nejrychleji shodit co nejvíce kilogramů. Vidličková dieta je ideálním způsobem, jak začít,“ prohlašuje uznávaný francouzský lékař Alain Delabos, který je mimo jiné autorem chrononutriční diety.


A co je základním pravidlem této diety? Večeři můžete jíst pouze vidličkou. Nože, lžíce a prsty jsou během večeře a po ní zakázány. Dalším pravidlem jsou tři jídla denně – velká snídaně, vydatný oběd (složený z předkrmu, hlavního jídla a dezertu) a lehká večeře. Pokud se rozhodnete vidličkovou dietu vyzkoušet, budete se muset večer obejít bez oříšků, oliv, sýrů nebo ovoce. Také nejsou povoleny omáčky, polévky a jogurty, které jsou příliš tekuté pro váš osamocený večerní příbor. Co se týče výběru potravin, na snídani a oběd se nevztahují žádná omezení, můžete jíst, co chcete. Pořád ale platí všeho s mírou.