Omeleta bez žloutku? Out! Noční debužírování? In! Máme pro vás novinky ze světa hubnutí...

Diety jsou různé a je jich snad milion. Některá pravidla hubnutí však najdete téměř v každé z nich. Dalo by se říci, že se z nich už pomalu stala klišé, která automaticky přijímáme a řídíme se jimi. Jenže doba pokročila a je načase aktualizovat si informace...??


1. „Pryč se sacharidy!"?

Proč toto staré pravidlo porušit: Protože už existují dlouhodobější studie a my víme, že jojo efekt všechny, co drželi Atkinsonovu dietu, která sacharidy téměř nedovolovala, časem dostihl...?

Nové pravidlo: Jezte sacharidy ve zdravé a metabolismu  prospěšné podobě – klidně si jich dopřejte až pět porcí denně. Čemu dát přednost? Všemu celozrnnému – těstovinám, chlebu (nejlepší je žitný kváskový, který seženete ve většině prodejen s biopotravinami), tmavé rýži, ovsu, špaldě. Obilí je skvělé tím, že obsahuje tzv. „pomalé cukry“, které vám na rozdíl od bílého cukru, medu a sirupů, tedy „rychlých cukrů“ dodá kvalitní energii, a proto vás po jejich konzumaci opustí i chutě na sladké během dne – bude-li mít tělo zdroj kvalitnějšího cukru z obilí, nebude ho žádat z čokoládové tyčinky... Novodobí světoví dietní guru se shodují: „Zdravé sacharidy jsou zdrojem energie a vlákniny, a vyhýbat se jim je z dlouhodobého hlediska absolutně nerealistické a nevhodné.“??


2. „Vyhněte se žloutkům!“?

Proč toto staré pravidlo porušit:
Dietní studie britské University of Surrey vypovídá jasně, jak se to s bílky a žloutky opravdu má. První skupinka pokusných dietářů jedla po dobu dvanácti týdnů dvě vejce denně plus normální výzkumníky předepsanou rozumnou dietu, druhá skupinka dostávala to samé jídlo jen bez vajec.?A? V obou skupinách se hubnulo stejně a hladiny cholesterolu byly také stejné. Množství cholesterolu ve vaječných žloutcích je totiž zanedbatelné ve srovnání s tím, co najdete například v salámech či dalších masných výrobcích.?

Nové pravidlo: Žloutky obsahují proteiny, vápník a železo. Jezte je proto v rozumné míře (maximálně čtyři týdně). Z jídelníčku vyškrtněte průmyslově zpracované masné výrobky.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:24