Na řadu gynekologických potíží skvěle zabírají tyto alternativní úlevné taktiky:

1. potíž: křeče při menstruaci

Pomůže: vitamin E nebo reiki

Proč zabírá:  Jestli jednou za měsíc trpíte jako zvíře a gynekolog vyloučil, že by na vině bylo nějaké onemocnění, naordinujte si vitamin E, který rozšiřuje cévy a s křečí umí zatočit. Obsahuje ho třeba sója nebo pšeničné klíčky. Vyzkoušejte také japonskou léčebnou metodu reiki, při níž vám terapeut přikládáním dlaní na tělo předává energii. Menstruační bolesti umí likvidovat, protože se dokonale uvolníte.2. potíž: plačtivý PMS

Pomůže: světelná terapie

Proč zabírá: Když vás týden před začátkem krvácení dojímají i reklamy na kočičí konzervy, vyzk­oušejte léčbu světlem, která zabírá proti depresím v období krátkých dní a podle vědců z univerzity ve Vancouveru zahání i předmenstruační deprese. Plačtivé nálady by vás měla zbavit i půlhodinová procházka na slunci.3. potíž: bolest v prsou

Pomůže: olej z brutnáku lékařského

Proč zabírá: Pokud vás poprsí bolí celý měsíc a netrpíte fibrocystickou mastopatií, za kterou můžou rozkolísané hormonální hladiny, krmte se olejem z brutnáku. Tobolky stojí v lékárně asi sto korun.


Co ještě nevíte o menstruaci

Potkáváte se s ní každý měsíc, ale pořád vás má čím překvapit. Třeba tímhle:­­­­

? Za život v průměru spotřebujete deset tisíc vložek nebo menstruačních tamponů.

? I když vám připadá, že proléváte spoustu krve, během jedné menstruace jí ztratíte jenom asi dvacet až šedesát mililitrů, což odpovídá čtyřem až dvanácti čajovým lžičkám.

? Staří Řekové a Římané věřili, že v přítomnosti menstruujících žen kysne víno a že když se krvácející žena projde s vyhrnutou sukní po poli, odežene hmyz.

? Kromě žen ztrácí každý měsíc krev jenom samice některých opic a velkých primátů (šimpanzi, gorily, orangutani). Jejich cyklus trvá devětadvacet dní.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:14