S přibývajícími léty se každá pleť stává křehčí. Je náchylnější vůči pronikání chemikálií, nepřízni počasí i vysoušení. Rezignovat na péči o ni s pouhým konstatováním, že ke stáří zkrátka patří vrásky, je ale velká chyba. Tvorbu vrásek můžete zpomalit zvenčí i zevnitř, radí týdeník 5plus2.

Starší pleť se potýká s tím, že už nedokáže regenerovat buňky tak jako dříve. Proto je přirozeně křehčí a více dehydrovaná. To ale není zdaleka jediná pozvolná změna, která se u pleti časem dříve či později projeví.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Pleť vyžaduje větší ochranu

„Zároveň je snížená soudržnost kožních buněk, proto často dochází ke zvýšenému pronikání chemických látek nebo alergenů přes kůži a snadno může dojít ke vzniku alergické vyrážky, a to i na krémy, které jsme dříve tolerovali,“ upozorňuje dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Pokud se ovšem objeví například alergie po krému, který je žena zvyklá bez potíží používat roky, neznamená to, že by na kosmetiku a krémy jako takové měla rezignovat úplně. Je ale nutné přizpůsobit péči pleti, která zjevně vyžaduje větší ochranu než dosud.

Podle Mansfeldové je dobré zaměřit pozornost na krémy s obsahem antioxidantů a především UV filtry, které pokožku chrání. A to bez ohledu na počasí. Stále totiž přežívá mýtus, že ochranný faktor má smysl pouze v létě.

„Krémy s SPF faktorem na obličej doporučuji používat po celý rok. I pokud mrzne. Samozřejmě platí, že je žádoucí pravidelně pleť hydratovat krémy s obsahem antioxidantů, případně aloe vera,“ dodává Mansfeldová.

Zralou pleť je dobré posilovat také zevnitř. Některé potraviny jí umí výrazně přilepšit. Jsou mezi nimi například ořechy. Ty díky obsahu nenasycených mastných kyselin pomáhají udržovat a posilovat pružnost tkání, čímž přispívají ke zpomalení tvorby vrásek.

Jako přírodní zpomalovač stárnutí pleti dokáže fungovat také špenát. Už dávno se ví, že svaly jako jistý kreslený námořník po něm mít nebudeme. Ale zato obsahuje poměrně slušné množství luteinu, který umí posloužit jako účinný filtr ultrafialového záření. Právě to se nezanedbatelnou měrou podílí na poškozování pleti.

Krémy, které umí prozářit

Výrazné změny pleti se začínají ve velkém projevovat s příchodem menopauzy. Úbytek estrogenů nemá za následek pouze ztrátu elasticity. Pleť začíná postrádat svěžest a zdravou barvu, což je patrné už od pohledu.

Jistým estetickým vylepšovákem jsou krémy a make-up s rozjasňujícím efektem, které pleť lehce prozáří. „Dejte ale pozor na přehnané líčení, které může kvůli vizuální podpoře vrásek věk spíše zvýraznit, především v okolí očí,“ dodává dermatoložka.

  0:05