O korunu krásy je sice potřeba pečovat, ale nic se nesmí přehánět. Krásné vlasy s objemem a leskem nejsou darem z nebes, ale výsledkem rozumného zacházení. Co jim nejvíc škodí?

1. Příliš intenzivní mytí

Při mytí se používání šamponu samozřejmě nevyhnete, ale k odstranění nečistot a mastnoty postačí často mnohem menší množství, než si myslíte. Když to přeženete, přijde vlas zbytečně o přirozenou ochrannou vrstvu, která jej udržuje hladký a zdravý, takže bude přesušený, začne se třepit a lámat.

Ničemu neprospívá ani každodenní mytí vlasů – zkušení kadeřníci doporučují zvolit frekvenci očisty podle potřeby, zhruba jednou za dva až tři dny.

Důležité je také zvolit kvalitní šampon, který myje vlasy ohleduplně, nešetřete ani na kondicionéru.

2. Barvy, zesvětlovače a další chemie

Čím méně chemických prostředků, tím lépe pro vaše vlasy. Stačí běžné vnější vlivy, se kterými se musí vypořádat, ať už jsou to sluneční paprsky, prach, mořská sůl v létě na dovolené a mráz v zimě.

Nejhorší jsou samozřejmě barvy a zesvětlovače, a to zejména ty méně kvalitní, které mohou vlasy poškodit nenávratně. Ale ani přírodní procedury, jako zábaly nebo různé lázně, se nemusejí obejít bez následků. Vždy nové postupy raději vyzkoušejte na malém kousku vlasů, ať předejdete nejhoršímu, a neskončíte v lepším případě v sestřihu na ježka...

Nejlepší je podstoupit všechny podobné procedury v osvědčeném kadeřnickém salonu, kde vám případné šílené experimenty rozmluví, vyberou vhodné preparáty i styling a poradí také s následnou péčí.

3. Přehnané kartáčování

Dříve se říkalo, že čím intenzivněji budete vlasy kartáčovat, tím krásnější a bohatší kštici budete mít, ale ukázalo se, že to není pravda.Ideální je naopak pročesávat je co nejopatrněji, protože jinak dojde k jejich poškození a budou se lámat. Lepší než klasický kartáč je hřeben se většími rozestupy.

Nejhorší je kartáčování vlasů za mokra, ihned po umytí, to jsou totiž nejkřehčí a nejnáchylnější k poškození. Místo toho je raději lehce pročísněte před tím, než je začnete umývat, během mytí je pak ještě můžete trochu prohrábnout prsty nebo hodně řídkým hřebenem. Pak jen jemně osušte měkkým ručníkem a kartáčujte až docela suché.

vlasy žena hřeben

4. Horké náčiní

Pokud se žena zamiluje do účesu ve stylu filmových hvězd, který svede jen za pomoci žehličky nebo naopak rozpálené kulmy, nevymluví jí to ani dvacet kadeřníků. 

Horké nástroje ovšem kvalitě vlasů také nijak extra neprospívají, a tak je používejte s mírou a občas dejte vlasům oddych i od klasického vysoušeče vlasů. Koneckonců už snad bude teplo i venku, tak je nechte třeba o víkendu vyschnout pozvolna a přirozeně na vzduchu.

5. Gumičky i prodlužování

Rozpuštěné vlasy jsou krásné a velmi často také zdravější, než ty stažené do drdolu, culíku nebo copu. O prodlužování, zahušťování nebo jiném vylepšování ani nemluvíme.

Když už si ale nemůžete pomoci a potřebujete vlasy třeba při práci stáhnout, věnujte jim pak také lepší péči, nechávejte je občas „nadechnout“ a stahujte je raději jen suché. Stejně jako u kartáčování i tady platí, že mokré kadeře jsou křehčí a náchylnější k poškození.