Simona Bártová je vizážistka a lektorka MAKE-UP INSTITUTE Praha a má pro vás několik tipů, jak se nejlépe starat o problematickou pleť.

Jaké jsou podmínky pro správnou aplikaci make-upu na aknózní pleť?


Základem úspěchu je mat, výdrž a vysoké krytí, ideálně v tenké vrstvě vpracované poklepem.

Co dělat, aby takový make-up vydržel co nejdéle?


Pro dlouhodobou výdrž aknózní pleť vyžaduje víc než rychlé rozetření make-upu, je lepší ho pečlivě vklepat prsty, štětcem nebo houbičkou - podklad skutečně lépe vypadá a déle vydrží. Nevytvoří se šupiny a mapy, které klasickým rozetřením v tomto případě hrozí.

Jak správně zvolit podkladový krém u mastné pleti?


Podkladový krém pod make-up na problematické pleti by měl byt lehký a matující. Krém necháme vstřebat, přebytek odsajeme papírovým kapesníčkem a aplikujeme make-up. 

Jak dosáhnout dlouhodobého matu?


Aknózní pleť vyžaduje matný finish. U takové pleti doporučuji zapomenout na lesklé rozjasňující efekty - rozjasnění a třpyt není pro každého. Doporučuji použít pudr pro zvýšenou fixaci a přestříkat termální vodou.

Jak dosáhnout ideálního krytí?


V jedné vrstvě, jedním dotykem lze zamaskovat jakýkoliv nedostatek. Krycí schopnost zvýšíme vpracováním houbičkou. Pro místní korekci navrhuji využít cílený korektor, nebo opakovaně vklepat větší množství make-upu.


Jak doporučujete pečovat o mastnou pleť?


Perfektní odlíčení je základ! Ideálně micelární vodou, která nemastí nebo jemnými gely a pěnami, které pokožku nepodráždí a dokonale odlíčí i očistí.

Důležitá je i u této pleti hydratace a zjemnění, i mastná aknózní pleť může být dehydratovaná díky nevhodné péči a mohou se na ni vytvářet šupiny.

3D korekční make-up obsahuje také léčivé složky, které eliminují zánětlivé procesy.Jde o plně krycí (full cover) makeup, je určen pro střední až težší formy akné, které obvykle provází i mastná nerovná pokožka se sklonem k lesku - aplikace tak vyžaduje trochu cviku. Aby makeup dlouho vydržel svěží, doporučila bych následující postup:

  1. jako podklad dávám lehkou hydratační emulzi (např. VICHY Normaderm), nechám dobře vpít cca 5 minut a přebytek produktu odsaji papírovým kapesníčkem. Pleť se na pohled nesmí lesknout, to je známka toho, že jsme dali krému víc, než bylo třeba a hrozí tedy žmolky a vytváření map.

  2.  pro samotnou aplikaci makeupu je nejlepší metoda "stippling" - to je vlastně precizní vklepávání, "ťupání". To je velmi důležitý rozdíl - žádný full cover makeup si nemůžeme dovolit jen tak rozetřít stejně jako lehké, průzračné (sheer) makeupy na dobré pleti. Full cover makeup je prostě třeba vklepat a bezkonkurenčně nejlepší výsledek bude s pomocí navlhčené houbičky, beauty blenderu. Speciální štětce na makeup lze také použít, ale zkušenost ukazuje, že ženám s aknetickou a tedy i na dotek citlivou pletí je aplikace pomocí jemné houbičky příjemnější. Vklepání prstem také funguje.

  3.  v každém případě se výsledek musí velmi opatrně přepudrovat transparentním DERMABLEND pudrem - opět lehkými poklepy štětce, nikoli tahy, tak bychom si korekce setřeli. Pro silnější fixaci lze použít i metodu "baking" - zapékání, kdy pudr aplikujeme labutěnkou a přebytek po chvilce oprášíme.

  4. na závěr vždy obličej lehce přestříknu termální vodou.


  8:18,  aktualizováno  25. března 2019 16:09