Sluneční paprsky a vedra umí pořádně potrápit. Jak předcházet nemocem z horka a jak je léčit?

Způsobů, jak zkolabovat z hor­ka, je hned několik. Přestože jsou si příznaky podobné a také první pomoc se příliš neliší, je dobré je navzájem nezaměňovat, u závažnějších forem si brzkým návratem na sluníčko rozhodně nepomůžete. Jak to tedy s tím úpalem, úžehem a spol. je?


¦ Úpal

Onemocnění vlivem celkové­ho přehřátí organismu. Příčiny mohou být jak vnitřní (porucha funkce štítné žlázy, kvůli níž se tvoří nadměrné teplo v těle, nedostatek tekutin a solí k tvorbě potu, tedy dehydratace organismu), tak vnější (např. pobyt v nadměr­ně vlhkém prostředí, kdy se tělo nemůže ochlazovat odpařováním potu, nebo v extrém­ním teple (nad 35 °C).

K nejvíce ohroženým patři malé děti, kojenci, staří lidé a obézní jedinci (jejich tuková vrstva se stává izolací, která zabraňuje ztrátám tepla z organismu).Úpal se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním, zrychleným tepem. Kůže je suchá, bez potu. Vše se může zhoršovat do křečí až bezvědomí. Zároveň se výraz­ně zvyšuje tělesná teplota nemocného, může dosáhnout 40 °C.Ochranou před úpalem je do­statek tekutin, omezení fyzické námahy, především v exponovaných denních hodinách (přes poledne), vyloučit nebo omezit pobyt na slunci v největším horku.První pomoc: Pokud přesto k úpalu dojde, je nutné postiženého přenést do stínu. Uvolněte pacientovi oděv, opatrně mu doplňujte tekutiny s chybějícími minerály (iontové nápoje, mírně osolená voda), přikládejte studené obklady, ledové obklady pak na hlavu a třísla. Vhodné je také zvlhčovat pokožku spr­chou. Chladná sprcha pomůže snížit teplotu, ale pozor! Neměla by klesat příliš rychle, hrozí, že se dostanete do tzv. tepelného šoku.


  10:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:29