Po výsevu pupínků vám na pleti zůstala měsíční krajina? Nemusíte s ní žít!

Třiatřicetiletá Linda nevyjde z domu bez toho, aniž by si vylepšila tvář čtyřmi vrstvami make-upu. „Mám pleť hrbolatou jako květák, a tak nanáším několik vrstev přípravků přes sebe. Moc dobře vím, že to není nic přirozeného, třeba při sportu se mi líčení roztéká potem, a když mám nového přítele, vždycky se bojím, jak zareaguje, až mě poprvé uvidí nenamalovanou.“ V době dospívání trápí protivné zánětlivé pupínky a podkožní boláky 95 % lidí. A pokud na vás dolehne těžší forma akné, může po sobě zanechat hrbolky, červené fleky nebo krátery. Naštěstí máte i jiné možnosti než nerovný terén maskovat silnými vrstvami make-upu. Zjistěte, jak se s jizvami konečně rozloučíte!

Jak se odstraňují?


I některé hvězdy měly na začátku kariéry ošklivou pleť a najednou se pyšní hladkou kůží jako z porcelánu. Jaká léčba stojí za jejich proměnou? Jizvy se sice nedají úplně odstranit, ale lékaři je v dnešní době umějí upravit tak, abyste si nedokonalostí téměř nevšimla. Třeba červené flíčky vám odborník ošetří cévním laserem, takže postupně poblednou. Na vpadlé jizvy, které vypadají jako zaryté díry do kůže, zase nejlíp zabírá takzvaný ablační frakcionovaný CO2 laser. „Pokud se je vyhladit nepodaří, mohou se i podpíchnout kyselinou hyaluronovou nebo vyříznout a sešít,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Katarína Třísková z kliniky plastické chirurgie a estetické dermatologie MEDICOM Clinic. A co když jste se samotnými pupínky ještě neskoncovala? Do boje s jizvami sice můžete vyrazit i v době, kdy vám ještě na tváři raší čerstvé boláčky, ale podle expertů je lepší pustit se do boje s flíčky a jizvami až poté, co vám akutní potíže ustoupily. Na likvidaci měsíční krajiny pak už nebude pozdě: do jejího žehlení se můžete pustit v jakémkoli věku.

Jak dlouho léčba trvá?


„Je to individuální – záleží na typu jizvy, kde je a o jaký typ kůže se jedná,“ vysvětluje dermatoložka. „Například zbytnělá jizva se vám může po podpíchnutí kortikoidem zploštit už po prvním sezení. Červené jizvičky často potřebují k urychlení problednutí tři sezení zákroků provedených Vbeam laserem…“ Na kolik taková terapie vyjde? Podpíchnutí kortikoidem vás přijde asi na tři sta padesát korun, zatímco jeden pulz Vbeam laserem stojí padesát korun (zasáhne kruhovou plochu o průměru jeden centimetr). A vyříznutí zvrásněné kůže vám odsaje z peněženky něco přes tisícovku.

  17:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:00