Přeneste se do palácových koupelen orientálních zemí díky arganovému oleji, jasmínu a jílu. Jak je používat, aby z vás sálala přitažlivost větší než z Kleopatry a nemusela jste být v Maroku, Alžíru nebo Libyi?

Zabalte se

Tělové zábaly, pleťové masky... Na to využijete jíly z Afriky. Skvělé jsou ty marocké a tuniské. Co třeba zkusit růžový jíl, který obsahuje vápenec, kaolinit a železo? Hodí se, když vaši pokožku trápí akné, protože skvěle čistí a rozsvítí vaše líčka. Nebo žlutý jíl obsahující mangan. Stimuluje tvorbu kolagenu a pomáhá okysličovat buňky, takže je to takový protivráskový strašák. A proticelulitidový taktéž – zkuste z něj zábal! Bílý jíl se hodí i pro citlivou a velmi suchou pokožku, které navrátí hebkost. Může se použít i na vlasy jako zábalová terapie. Pomáhá odstraňovat z těla nečistoty. Zelený jíl nejenže pomáhá vaší pokožce k ještě větší kráse, ale i dezinfikuje, hojí rány, odstraňuje otoky, léčí bolesti kloubů... Obsahuje vápník, sodík, mangan, kobalt a řadu dalších prvků. Setkáte se i s jíly hnědými. Nakonec si z nich v koupelně budete moci vytvořit celou malířskou paletu.


Ošetřete vlasy

Už jste někdy slyšela o proceduře ghassoul? Hodí se hlavně pro ty z vás, které trápí mastné vlasy. Právě ghassoul tvorbu mazu reguluje. Pokožku hlavy vyčistí od všech zbytků chemie a zároveň ji zvláční. Můžete ho použít také jako zábal (i na tělo) nebo na ošetření akné, udělejte si z něj masku. A co to vlastně ghassoul je? Léčivá hlína (jíl), jejíž název pochází z arabského slova ghassala – mýt. Má šedou barvu a v Africe s ní léčí i kožní nemoci. Těží se v Atlasu – marockých horách – obsahuje hořčík, železo, fosfor, zinek, draslík, oxid křemičitý, prostě snad všechny látky, které očišťují pleť. Hodí se i pro odstraňování pigmentových skvrn nebo pro léčbu atopické dermatitidy.


Vydrhněte tělo

Oblíbenou proceduru jste možná vyzkoušeli na dovolené v Turecku, ale jak si ji dopřát i v našich podmínkách a co všechno musí obsahovat? Prozradíme vám tajemství hammamu. Ten začíná prohřátím – teplota v místnosti by měla být kolem 50 stupňů a vlhkost asi 90 procent. Když už budete mít svoje tělo uvolněné, provede masér peeling žínkou nazývanou kessa. Dokonale vám z každičkého místa na těle odrhne starou kůži. Pro domácí použití sáhněte třeba po cukrovém scrubu s fíky. Po peelingu vás čeká omytí těla černým mýdlem (zkuste Avon, který ho má v nabídce). Na závěr celé tělo naolejujte. Skvělý je třeba olej z pomerančového květu, který vás přenese do Tuniska.


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:35