Sklenka vína před spaním, dvě mochita v pátek s kamarádkami, lahvinka s manželem, když usnou děti… Že tak málo alkoholu neškodí? Vaše tělo si to bohužel nemyslí.

Tak nějak jsme si zvykli, že sklenička vína či dvě po náročném dni v práci je prostě fajn společník při osamělých večerech u televize, při nočním brouzdání po netu, dodělávání pracovních restů nebo při klábosení s partnerem o problémech se šéfem. Dát si skleničku je přece IN. A ‚chlubí‘ se tím kdekdo! Proč byste si tedy nedala jednu či dvě na uvolněnou i vy? Odpověď je prostá, pro ženy je zkrátka alkohol zákeřným zlodějem zdraví i krásy. A to nehledě na to, jestli si ho dopřávají jen v těch ‚neškodných‘ pravidelných dávkách.Ženské bio minusy

Zatímco ještě před pár desítkami let byla žena v hospodě u půllitru piva nepřijatelným jevem, dnes už to některá obočí nadzvedne jen v případě, že se od ní rozléhá divoký smích, rozhazuje rukama a neudrží balanc. Dokud však upíjí dostatečně decentně a v klidu, nic (kromě možné ranní nevolnosti) jí v očích mnohých nehrozí. Tedy alespoň nic, o čem by se mělo mluvit. To, že se ženy opijí mnohem rychleji než muži a že ženské tělo odbourává účinky alkoholu mnohem hůře, není nic nového. Nezaslouženě méně pozornosti se ale věnuje tomu, co všechno v těle ženy dokáže napáchat nejen nadměrné, ale i pravidelné popíjení. Podle expertů může mít pro ženy totiž daleko vážnější důsledky než pro jejich mužské protějšky.


Zejména pak u těch, které zdědily ony ‚nešťastné geny‘ posilující vznik závislosti. To však někdy odhalí příliš pozdě. Biologické predispozice nicméně znevýhodňují všechny ženy. Více tuků a nižší obsah vody spolu s menšími játry a jiným poměrem látek v žaludku způsobuje, že se ženy snáze opijí, pomaleji střízliví a hrozí jim i větší riziko jaterních onemocnění nebo vysoký krevní tlak. U těch citlivějších dokonce dochází k takzvanému ‚ztukovatění‘ jater neboli steatóze, jakési ‚předskokance‘ cirhózy a rakoviny jater. I tady jsou při pravidelném popíjení, jako fyzicky křehčí, v daleko větším nebezpečí ženy. Pravidelné dávky alkoholu dávají zabrat ledvinám i žaludku, který po létech pravidelné konzumace trpí překyselením. Překvapit pak mohou nárazové a bolestivé křeče. Bojíte se rakoviny prsu nebo ji máte dokonce v rodině? Ani vám každodenní popíjení neprospívá.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:24