Herečka šokovala svět, když si nechala odstranit prsa, aby se chránila před rakovinou. Možná i ve vás začal hlodat červík pochybností, zda nezačít hledat dobrého plastického chirurga...

Zpočátku Angelina v médiích vystupovala jako odvážná žena, která šla pod nůž pro dobro své i svojí rodiny. Jelikož její matka onemocněla rakovinou v osmačtyřiceti letech a o osm později na ni zemřela, nechala herečka otestovat své geny. Ukázalo se, že je nositelkou genu BRCA1 a má 87% pravděpodobnost, že rakovinou prsu či vaječníků onemocní také. Angelinin dopis uveřejněný v New York Times se nesl v duchu oddanosti a obětování se rodině. „Nyní můžu říct vlastním dětem, že se nemusí bát, že mě ztratí kvůli rakovině prsu... Miluji je a udělám cokoliv, abych s nimi byla tak dlouho, jak jen to půjde.“ Jedno oko nezůstalo suché...Netrvalo dlouho a objevily se i nesouhlasné názory plné výrazů jako ‚sebemrzačení‘, ‚hysterie‘ a ‚šílenství‘. Nechybí ani konspirační teorie svérázného novináře Mikea Adamse – podle ní je Angelinin čin promyšlenou reklamní kampaní, která vynese bilionové zisky společnosti Myriad Genetics, vlastníkovi patentovaných genetických testů. Jaká je skutečnost, o tom si musí každý udělat vlastní představu. Většina onkologů se však shoduje, že celá kauza má veskrze kladný dopad.


Osvěty není nikdy dost

O nebezpečné a rozšířené formě rakoviny se teď mluví víc než kdy dřív. Ženy si připomněly, že nejdůležitější je prevence. Dokonce přikročily k činům a skutečně se vydaly do ordinací lékařů. Snad všechna onkologická pracoviště u nás hlásí zvýšený zájem o preventivní prohlídky, vyšetření ultrazvukem i mamografem. Na obrovskou poptávku po prevenci už zareagovaly i pojišťovny – např. VZP bude až do konce listopadu proplácet vyšetření na sonu či mamografu i ženám pod 45 let. Odborníci se radují, protože včasný nález rapidně zvyšuje šance na vyléčení. Světově uznávaný český genetik Emil Skamene v rozhovoru pro jeden český deník označil Angelinin krok za moudrý. Podle něj neexistuje spolehlivější způsob, jak v jejím případě propuknutí nemoci zabránit.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:28