Mýtus č. 3.: Rakovina prsu = chemoterapie a neplodnost

Možná máte ošklivé zkušenosti z vašeho okolí – vitální teta, která najednou po chemoterapii neměla sílu vzít do ruky lžičku, o dvacet kilo a vlasy lehčí kamarádka, která musela chemoterapii podstoupit. Ano, to se může stát, ale nemusí. Když se rakovina prsu zachytí včas a nádor je ještě malý a nerozšířený do celého systému, není potřeba tak agresivní léčby. Chemoterapeutické léky se navíc stále zdokonalují, takže vedlejší účinky jsou čím dál mírnější. Dnes sice mnoho lidí přijde během chemoterapie o vlasy a zhubne, ale většina z nich může během léčby nebo záhy po ní chodit do práce a normálně žít, což je  pokrok.


Chemoterapie může poškodit plodnost, ale také nemusí, záleží na vašem těle a interakci s léky. Existuje také možnost zmrazení vajíček. Když je rakovina zachycena v raném stádiu a vám se nechce do klasické léčby, můžete zkusit tradiční čínskou medicínu. Podle ní je každá nemoc jen určitá disharmonie v našem těle. Vzniká především naším způsobem myšlení, stravování a je dána také naším vztahem ke světu a životu. Podle čínské medicíny je rakovina pouhé vyprázdnění a kolaps některého meridiánu, který se může různými technikami (jehličky, horké pelyňkové cigarety, shiatsu a následná změna životního stylu a mentálních vzorců) dát do pořádku. Systém se dostane znovu do harmonického stavu a léčba pomocí léků už není nutná. V každém případě je dobré o tomto alternativním způsobu léčby mluvit s opravdovými odborníky.Mýtus č. 4.: Rakovina prsu = okamžitý ortel smrti

Pro většinu pacientek není tato diagnóza v žádném případě konečná stanice života. Z 89 procent se pacientky dožijí dalších pěti let, v případě, že se rakovina nerozšířila mimo prsa, je to dokonce 98 procent. Šokující jsou však americké studie, které ukazují, že čím dál více žen, které podstoupily genetické testy dědičnosti rakoviny prsu, mají strach z této nemoci tak velký, že si preventivně nechávají chirurgicky odstranit mléčné žlázy, což je velmi invazivní, pro tělo náročný a často zbytečný zákrok. Většina z nich jsou přitom vzdělané a velmi mladé ženy. Genetici vyzkoumali, že exisitují dva geny, BRCA1 a BRCA2, jejichž nositelky mají vysokou pravděpodobnost, že se u nich rakovina prsu dříve či později objeví.


Test je  lehce dostupný a každý si ho může nechat udělat u lékaře, nebo si ho provést sám (ve vybraných lékárnách ho seženete za 500 až 1000 Kč). Na jednu stranu by se toto mohlo zdát jako dobré řešení – člověk se může v mladém věku dozvědět, jaká má rizika, a být ostražitější. Na straně druhé si představte, co to udělá s psychikou a kolik strachu to může vyvolat, když se ve dvaceti mladá žena dozví, že je „BRCA pozitivní“. Přihlédneme-li k výsledkům kvantových výzkumů o negativním myšlení, není to úplně dokonalé řešení. Ovšem i tak patří vědcům za BRCA velké díky – pozitivní ženy opravdu mohou nemoci lépe předejít dodržováním výše zmíněných preventivních pravidel a kontrolami, nebo hlubokou změnou přístupu k životu.


I když je rakovina prsu velmi vážné onemocnění, není třeba nechat si naše rozhodování ohledně zdraví diktovat přehnaným strachem. Věda i alternativní medicína dělají v poznatcích o této nemoci a v prevenci velké pokroky, informovanost je také vyšší, než tomu bylo v generaci před námi. Podle toho všeho se můžeme rozumně a citlivě zařídit, abychom zůstaly rakovinou prsu nedotčené. 


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:18