Pouhá výmluva, jak se vyhnout sexu nebo jak zdůvodnit menší pracovní nasazení?

Devět z deseti žen a sedm z deseti mužů trpí bolestmi hlavy v pravidelně se opakujících intervalech – tvrdí to Světová zdravotnická organizace. V kritických chvílích nemůžou spát, soustředit se na práci, objevuje se u nich nechutenství, pocity nevolnosti od žaludku, a když bolest hlavy neustupuje, přidá se nervozita, stres, vzrůstající vztek, případně deprese.


Bolest hlavy se řadí mezi nejčastější zdravotní problémy, a přestože se s ní lidé pokoušejí bojovat už několik tisíc let, dodneška se neznají všechny příčiny a místa vzniku. Většina z nás „postižených“ řeší bolesti hlavy léky volně dostupnými v lékárnách a odborníka vyhledá, až když se bolest stane nesnesitelnou a výrazně ovlivňuje naši pracovní výkonnost a psychické rozpoložení. Bolesti hlavy by se však rozhodně neměly podceňovat. Mají mnoho forem a příčin, od banálních, jako je namáhaná krční páteř při nesprávném držení těla, až po velmi závažné, například zákaly očí či zhoubné nádory.Řádění zlých duchů


Naši předkové považovali bolest hlavy za důsledek řádění zlých duchů a podle toho ji také léčili. Zlé síly se musely z hlavy vyhnat, což se neobešlo bez drastických metod. V době kamenné prováděli léčitelé trepanaci, což je odstraňování kruhových částí lebečních kostí, aby duchové mohli z hlavy uniknout. Zajímavé je, že takto léčení pacienti zákrok často nejen přežívali, ale mnozí z nich prý také byli navždy vyléčeni.


Moderní lékaři však úspěch přičítají spíše sugesci než vyhnání zlých duchů. O léčbě bolestí hlavy se zmiňuje nejstarší nalezený lékařský text, papyrus Ebers, který byl nalezen v Thébách. Starověcí Egypťané přivázali nemocnému co nejpevněji k hlavě krokodýla z pálené hlíny, do jehož otevřené tlamy vměstnali léčivé bylinky, jejichž vůni měl dotyčný zhluboka dýchat. Mnohdy je i pálili, aby se účinek zvýšil. Ač se tato metoda může zdát poněkud bizarní, neuroložka Milada Nosková ujišťuje, že bylinky obsahují řadu látek, které od bolesti mohou odpomoci. Už v době kamenné používali k léčbě výtažky ze stromů a keřů obsahujících kyselinu acetylsalicylovou, kterou dnes známe v podobě aspirinu.