Drolící se řasenka, vyschlé oční linky a stíny, které dělaly radost i mamince?

Máte-li ve svém kosmetickém kufříku podobné poklady, rychle jim dejte sbohem. Kosmetické prostředky s prošlou lhůtou spotřeby totiž mohou na vaší tváři nadělat pěknou paseku. Stejně jako potraviny, i výrobky dekorativní kosmetiky mají své datum spotřeby, po němž se stávají semeništěm bakterií. Riziko se samozřejmě ještě zvyšuje, pokud svá líčidla půjčujete kamarádkám. Chemikálie obsažené v líčidlech se navíc působením času mohou přeměnit v látky, které vám obličej nepěkně podráždí nebo dokonce vyvolají kontaktní dermatitidu (zánětlivou reakci kůže).


Tužka na oči

Trvanlivost: až 2 roky

Většinou neobsahuje žádnou vodu, takže vydrží ze všech přípravků nejdéle. Pokud se však začíná drolit a při použí-vání škrábe na očních víčkách, má sezonu za sebou.

Náš tip: Když tužku po použití zavíráte víčkem, ujistěte se, že je špička naprosto suchá. Vlhkost by napomáhala množení bakterií.


Rtěnka

Trvanlivost: 12 měsíců

Završenou životnost rtěnky poznáte nejlépe po čichu – začíná-li vůně připomínat spíš olejové pastely než krášlicí přípravek, je na čase pořídit si novou. Rtěnka se skládá z olejů, které po čase oxidují a lidově řečeno žluknou.

Náš tip: Dbejte na to, aby byla rtěnka vždy dobře uzavřená. Bude-li chráněna před přístupem vzduchu, vydrží déle.


Řasenka

Trvanlivost: 3–6 měsíců

Řasenka by měla jít z domu, jakmile začne vysychat a drolit se. Taková totiž nejen nevypadá dobře, ale zbytečně trhá řasy a hrozí podrážděním očí.

Náš tip: Kartáček vždy po měsíci důkladně umyjte v odličovači. Zbavíte se starých přischlých zbytků a řasence prodloužíte trvanlivost. 


Oční stíny

Trvanlivost: do 9 měsíců

U všech přípravků, které přicházejí do kontaktu s jemnou pokožkou v blízkosti očí, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Aplikátory stínů pravidelně čistěte – většinou stačí je propláchnout vodou s trochou mýdla a nechat vyschnout. Začne-li se na povrchu stínů tvořit mastná krusta, oškrábejte ji nožem nebo žiletkou.

Náš tip: Kupujte co nejmenší balení. Menší zbytky vám spíš nebude líto vyhodit, až překročíte datum spotřeby. Nikdy nepoužívejte stíny (ani jiná oční líčidla), pokud máte v očích infekci. Bacily se dostanou do přípravků a budete si je zanášet do očí znovu a znovu.


Make-up a pudr

Trvanlivost: do 6 měsíců

Stejně jako rtěnka, i make-up (ať už tekutý či tuhý) začne po delším čase nelibě zavánět, což je jasným signálem k hození do koše. Jinak vás čekají například ošklivé barevné mapy na obličeji nebo vysušená pleť plná vrásek.

Náš tip: Neskladujte tuby a lahvičky v koupel­ně. Ve vysoké vlhkosti vzduchu se dobře daří bakteriím a plísním.


  10:27,  aktualizováno  25. března 2019 20:41