Zase se vám zablokovala a nemůžete se vůbec hnout? Co za tím vlastně je a jak se bolestí v bedrech pro příště vyvarovat?

Devětadvacetiletá recepční Iva mi vypráví o tom, jak jí problémy se zády komplikují život: „Občas mě pobolívala už v pubertě. Doktorka mi řekla, že jsem asi rychle vyrostla, a doporučila mi cvičení. Jenže obtíže se začaly stupňovat. Když jsem pracovala u počítače, jednou večer mě po celodenním sezení záda tak chytla, že jsem nemohla ani vstát. Do rána jsem se už nehýbala vůbec. Trvalo měsíc, než se mi ulevilo, ale ne na stálo. Třeba stačí, abych při luxování udělala špatný pohyb, a nemůžu se narovnat!


U chiropraktiků, na ortopedii a na rehabilitacích jsem už jako doma.“ Pokud i vy máte choulostivá záda, vyplatí se zapátrat po příčině. Možná to je dávný úraz, nevhodná obuv, nepohodlná postel anebo třeba psychika.


„Vzhledem k tomu, že problematika vadného držení těla a bolestí zad je velmi obšírná, doporučovala bych každému, aby se obrátil na kvalitního fyzioterapeuta, který pak sestaví individuální plán,“ říká fyzioterapeutka Veronika Kristková z fyzioterapeutické ambulance Fyzio Beskyd ve Frýdku-Místku. Ještě než vyhlásíte pátrání po profesionálovi, zkuste se zamyslet nad kořeny svých problémů. V některých případech totiž postačí malá změna životního stylu…Pořád jen sedíte


„Mám sedavé zaměstnání, ale s tím se nedá nic dělat,“ tvrdí pětadvacetiletá Lenka. „Když mě chytnou záda, nahřívám si je, dám si k počítači sedací míč nebo klekačku, polykám ibalginy a ono to nějak přejde.“ Když osm a půl hodiny dřepíte na zadku, vaše páteř z toho samozřejmě nadšená není. Průšvih nastává v případě, že tohle děláte nejen v práci: u snídaně, cestou do zaměstnání v autobusu nebo autě, po pracovní době zase vysedáváte s kamarádkou ve vinárně, pak se přepravíte domů a rovnou si kecnete k počítači nebo k televizi. „Potíže se zády u mladých žen souvisí zejména se statickou zátěží páteře, hlavně v sedu,“ potvrzuje Veronika Kristková. „Roli hraje také nedostatek vhodného pohybu a celkově špatný životní styl.“