Pocení je pro lidské tělo nezbytné. Slouží totiž jako obrana proti přehřívání. V klidovém stavu vyprodukuje člověk až jeden litr potu denně. S teplými dny, fyzickou námahou a stresovými situacemi se míra pocení ještě zvedá. Jak ale zůstat i v těchto situacích svěží a neobtěžovat okolí nepříjemným odérem?

Nejúčinnějšími pomocníky v boji s tělesným pachem jsou antiperspiranty a deodoranty, které se už v dnešní době staly součástí každodenní hygienické rutiny. Málokdo ale ví, že princip, na kterém tyto výrobky fungují, je rozdílný. Zjistěte nejen, jaký je mezi nimi rozdíl, ale i další informace o pocení.

Dá se zabránit pocení trvale?


Občas na nás vyskočí nějaký „zaručený“ způsob, který má zabránit pocení už navždy. Nejen, že je to zatím nemožné, ale pro lidské tělo by to bylo nezdravé. Pocení je přirozená tělesná funkce, jejíž úlohou je ochránit organismus před přehřátím. Lidské tělo reaguje vylučováním potu nejen na horko a tělesnou zátěž, ale také na hormonální změny, silné emoce či pikantní jídla. Složení potu je do jisté míry individuální, jeho základ je však vždy stejný. Až z 98 % je tvořen vodou, zbytek jsou minerální látky, aminokyseliny či močovina.

Proč pot zapáchá?


Pot jako takový nezapáchá. Nepříjemný odér nevzniká pocením, ale přítomností bakterií v našem podpaží. „Živnou půdou bakterií jsou bílkoviny a tuky obsažené v potu produkovaném apokrinními žlázami, které se nacházejí v oblasti podpaží, třísel a v okolí bradavek. K jejich aktivaci dochází až v období puberty, což je důvodem, proč zpocené děti nezapáchají. Už od útlého věku jsou však aktivní ekrinní žlázy vylučující jen vodnatý pot,“ vysvětluje MUDr. Lucie Růžičková Jarešová, zastupující značku antiperspirantů Rexona.

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:57