Málo platné, kadeře si žádají pravidelnou péči. A také barvení se pro řadu z vás stalo zcela běžnou záležitostí, ať už si přejete oživit svůj přirozený odstín nebo zakrýt stříbrné pramínky. Ale jestli na to chcete jít i šetrně a citlivě, zkuste vyloučit zbytečnou chemii a sáhněte raději po přípravcích na rostlinném základě.
Přírodní barviva na vlasy jsou dnes v nabídce mnoha obchodů. V čem se liší od chemických barev a co byste měla vědět o jejich aplikaci?
Rozdíly v péči
Textury s rostlinnými komponenty jsou šetrnější než klasická barviva. Pigmenty rostlinných barviv nenarušují strukturu vlasů a nepronikají do nich hluboko.
Kyselina tříslová (taninová), kterou obsahují, působí jen na vnější šupinatou vrstvu vlasů. Rozloží se jako ochranný plášť kolem každého jednotlivého vlasu a uhladí ho. Díky tomu kadeře mnohem lépe reflektují dopadající světlo a přidá jim to na lesku.
Vhodný odstín
Slabší stránkou rostlinných barviv jsou výraznější změny odstínu. Je potřeba vybrat vždy blízký tón a zásahy, jako je třeba intenzivní zesvětlení, s jejich pomocí nejsou reálné.
Bez chemie nelze některé věci provést, například když chcete změnit černou barvu na blond. Ovšem ono to ani není pro vlasy zdravé a musíte jim pak věnovat hodně péče, aby opět zesílily a dobře dál rostly.
Překrytí šedin oproti tomu možné je, vyžaduje však několik opakování. K přednostem přírodních barev patří živě působící měňavé praménky a přirozený jemný lesk vlasů.
Otázka výdrže
Přírodní barva většinou mírně vybledne po měsíci až dvou. Záleží ale i na struktuře vlasů, správné aplikaci a následné péči o obarvenou kštici. Nejdéle barva vydrží, budete-li používat šetrné bio šampony a kondicionéry, které ošetřují vlasy jemně a dodají jim hodně vlhkosti.
Tip z kuchyně:Vlasy si můžete obarvit i tím, co najdete ve spíži – tmavší odstín dodá káva nebo černý čaj, světlý med či citron a červených tónů docílíte díky odvarům z papriky nebo mrkve. |