Kde se vzal a proč ho všechny tak milujeme?

Po sametové pleti tou­žily ženy už před ti­síci let. I dnes je pudr kosmetickou stálicí, která se nenechá vytlačit žádnou módní vymožeností. Kterému jinému líčidlu stačí pár tahů, aby vykouzlilo tváře jako hedvábí?


A i když jste ochotná večerní vizáži věnovat třeba hodinu, je to až pudr, který promění krásu v dokonalost. Už ve starověké Číně ženy zjistily, že pod nánosem rýžového pudru vypadají mladší a přitažlivější, Řekyně hledaly tentýž efekt u křídy.


V našich zeměpisných šířkách objevily dámy kouzlo pudru s příchodem renesance, dostupný však byl jen nejbohatším a ani použití nebylo tak snadné jako dnes. Prášek, jehož hlavní složku tvořila jedovatá olovnatá běloba, nejedné krásce přivodil vedlejší účinky v podobě ochrnutí a tiku v obličeji. Nejnáruživější milovnice pudru končily mladé na hřbitovech.


Za rozšíření ‚moderního‘ a ne­škodného pudru můžeme nejspíš poděkovat pařížskému lékárníkovi Théophilu LeClercovi. Jeho rýžový prášek se zinkem podrobily testování ty nejpovolanější, luxusní kurtizány z veřejného domu v sousedství. Legendární líčidlo se stále prodává v původní hliníkové krabičce a v původním složení bez parabenů a silikonů. Dnes máme na výběr pudry sypké i kompaktní, krycí i transparentní, a matující i rozjasňující. Najít ten svůj někdy trvá celá léta, ale když se vám to podaří, máte cenného spojence na celý život.


  7:47,  aktualizováno  31. března 2019 13:29