Únava, podrážděnost, přecitlivělost. Proč občas nasloucháme svému tělu až „za pět minut dvanáct“, když nás to pak stojí mnohem více energie?

Cestu k lékaři obvykle hledáme v okamžiku, kdy nemoc propukne naplno. Naše tělo je přitom velmi citlivý stroj, u něhož můžeme chystající se kolaps vypozorovat s patřičným předstihem. Ne vždy se potíže projeví tam, kde nemoc nakonec také vypukne. S tělem jako celkem, kde souvisí vše se vším, pracuje řada východních principů. Jedním z nich je ajurvéda.Jedná se o systém tradiční indické medicíny praktikovaný po celém světě. Podle ajurvédy má každý z nás osobitý energetický vzorec a pokud se pohybujeme v určitých hranicích, žádné nemoci nás netrápí. Jakmile se ale energeticky vychýlíme, začnou blikat „varovné kontrolky“.Kdo zná své tělo dobře, dokáže upozornění zaznamenat zavčasu a o to jednodušší je návrat k harmonii. „Metod, jak srovnat energetické odchylky, je spousta. Často kombinujeme meditativní techniky, stravu, bylinné extrakty a masáže léčivými oleji,“ říká James Rocky, hlavní terapeut wellness studia Planet Zen, které se ajurvédou zabývá.I detaily rozhodují


Ajurvéda dělí lidi do tří tzv. dóš. Podle toho, jak se projevujeme, jíme, jak žijeme... Zkušený terapeut si všímá i tvaru očí, kvality vlasů, množství svalstva, typu gestikulace a způsobu mluvy. Když zjistí, která dóša je ta vaše, odhalí, která energie ve vašem těle převládá. „Podle ajurvédy se rozlišují tři typy energií – váta, pitta, kapha. Zastoupeny jsou v každém člověku, u každého však v jiném poměru. Ta, která je dominantní, předurčuje zdraví a kondici a podle toho je také potřeba o sebe pečovat,“ vysvětluje James Rocky. Typ dóši terapeuti poznají nejen výše uvedeným pozorováním, ale také pulzním vyšetřením. S trochou štěstí si můžete dóšu určit také sama.


  9:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:22