V letních měsících dostávala naše pokožka zabrat více než kdy jindy. Mohly za to vysoké teploty, ale také nadměrné působení slunečního záření. Řada z nás to ale ráda „přetrpěla“ kvůli opálení. Jak si ho udržet?

V létě pleť ztrácí hydrataci, může být skutečně vysušená, šupinatí, zvyšuje se na ní počet pigmentových skvrn a také se urychluje vznik vrásek.

Ačkoliv by vás to třeba nenapadlo, sucho a horké počasí hodně trápí také mastnou pleť, která jindy problém s hydratací tolik nemá. Ucpávají se jí póry a tvoří se více pupínků.

Citlivá pleť může být navíc podrážděná a objevují se u ní alergické reakce způsobené sluncem.

Na druhou stranu řadu žen s bezproblémovou pletí těší bronzové opálení, kterému dávají přednost – a chtějí, aby se na pokožce udrželo co nejdelší dobu. Jakou péči pro kterou pleť tedy zvolit?

Uchovat si opálení déle? Ano, prosím!

Důkladná hydratace a regenerace pokožky je nezbytná. Zabráníte tím olupování kůže a jejímu případnému šupinatění. V tom případě jsou pro vás ovšem tabu peelingové procedury stejně jako přípravky proti pigmentovým skvrnám, které zesvětlují pigmentaci a pleť vybělují.

Místo koupelí si dopřávejte raději sprchu s vlažnou vodou, té hodně teplé se však vyhýbejte, protože pokožku přece jen vysušuje. Dejte pohov také žínkám, rukavicím nebo kartáčům vyrobeným z lufy i masážním mycím houbám.

Udržte si letní opálení co nejdéle

Při mytí a sprchování používejte pouze přípravky s přídavky pěsticích olejů nebo krémy se zvláčňujícími a hydratačními účinky, které zabrání dalšímu vysušování vaší kůže.

Po každé sprše si pak celé tělo důkladně promažte tělovým máslem nebo mlékem, třeba tónovaným, které na kůži pomáhá udržet opálený odstín a zároveň má vyživující a regenerační účinky. Nezapomeňte si však pečlivě opláchnout ruce.

Vyzkoušet můžete i samoopalovací mlhy nebo spreje, které se snadno aplikují a nezpůsobují nechtěné tmavší skvrny.

Dobrou alternativou je také přimíchat trošku „samoopalováku“ do denního pleťového krému, který běžně používáte. Vyhněte se raději soláriím. U kvalitních samoopalovacích produktů je totiž opravdu z čeho vybírat.

Ilustrační snímek

Opálená kůže? Děkuji, nemám zájem!

Samozřejmě, že je vždy zapotřebí vycházet z toho, jaký typ pleti máte. Ať už jste fanynkou sluníčka, nebo ne, cílem péče je dodat své pleti pravidelnou extra dávku hydratace díky regeneračním krémům a zjemňujícím olejům, aby se jí vrátila pružnost a zmírnil se její sklon k předčasnému stárnutí.

Pokud opálení nepěstujete, je pro vaši kůži důležitý také peeling vyhlazující pokožku. Vybrat si můžete z již hotových produktů, kterých je na trhu velké množství, nebo si vyrobte doma svůj vlastní.

Jak na to: V čisté misce dobře smíchejte v přiměřeném množství panenský olivový olej, med a třtinový cukr, aplikujte krouživými pohyby na pokožku, chvíli masírujte a poté důkladně opláchněte pod sprchou. Peeling kůži jednak prokrví, ale také dokonale vyrovná její povrch.

Důležité je rovněž důsledné používání speciálních depigmentačních a „bělicích“ přípravků, jako jsou speciální krémy, séra a masky na denní i noční péči, které pomáhají zesvětlovat pigmentové skvrny, projasňovat pleť a zrychlovat její buněčnou obnovu.

Dalším efektem je sjednocení tónu pokožky. Nezapomeňte však, že je to běh na delší trať a je třeba vytrvat.