Jako by nestačilo, že vám buší srdce, krátí se dech a rudne tvář. Ve chvíli, kdy chcete udělat dojem, jste na­víc zpocená jako kůň.

Schůzka s důležitým klientem, přijímací pohovor na vysněnou práci nebo rande s mužem, na kterého si už dlouho děláte zuby... Právě teď potřebujete být klidná a jistá v kramflecích, jenže místo toho z vás lije, jako byste doběhla půlmaraton. A dokonale padnoucí halenka s mokrými skvrnami v podpaží rychle ztrácí kouzlo. Jak je možné, že se tak potíte, když jste šla přece úplně pomalu a ani se nezadýchala? Může za to stres, který vybuzuje celý váš organismus do nouzového režimu. 


Zrádná tělesná chemie

Dostanete-li se do stresové situace, začnou nadledvinky vyplavovat hormon adrenalin, jehož úkolem je připravit tělo na extrémní výkony. Vedlejším účinkem je aktivace potních žláz, a to zejména v podpaží, na hlavě a na dlaních. Stresový pot má navíc jednu záludnou vlastnost – protože obsahuje méně vody a více bílkovin a tuků než běžný pot, je lákavější pro bakterie způsobující typický štiplavý zápach. K propocenému oblečení se tak přidává další problém, ještě o řád trapnější.


Vytoužené sucho

Jelikož pocení je přirozenou reakcí těla, zbavit se ho úplně není možné a vlastně ani žádoucí. Výrazně omezit ho však můžete. Zevnitř vám k tomu dopomohou různé uklidňující techniky, které jdou po příčině problému – nervozitě a obavách. Zkuste se párkrát zhluboka nadechnout, jednoduchými cviky uvolněte krční páteř, pusťte si na chvíli do sluchátek optimistickou hudbu. Pomůže také celkové ochlazení, pro které si v létě můžete dojít třeba do klimatizovaného obchodního centra.


Vnější ochranu obstará vhodná kosmetika. Až budete vybírat, pozorně přečtěte etiketu. Pokud je výrobek označený jako deodorant, nechrání před pocením, ale jen před zápachem a jeho aplikaci budete muset v krátkých intervalech opakovat. Naopak antiperspiranty obsahují soli hliníku, které stahují póry a tím skutečně brání pocení. Nelíbí se vám představa ‚ucpaných‘ pórů, nebo jste dokonce slyšela, že sloučeniny hliníku způsobují rakovinu? I?když se takové poplašné zprávy znovu a znovu objevují, zhoubný vliv hliníku nebyl nikdy prokázán. Pro svůj dobrý pocit nepoužívejte vysoce účinné antiperspiranty každý den, ale jen při zvýšené potřebě. Na závěr dne je pak z podpaží důkladně vydrhněte, aby se póry mohly opět volně nadechnout.


  8:41,  aktualizováno  31. března 2019 13:27