Stovky stylů, střihů, barev i materiálů – nabídka v obchodech je pro obyčejného smrtelníka až zarážející. Boty ale potřebujeme všichni, a pokud nejste jeden z těch lidí, kteří chodí celoročně v jednom páru tenisek, může být výběr těch pravých trochu náročnější proces.

My jsme se poradili s odborníkem na obutí Janem Novákem ze společnosti Salamander o tom, proč se vyplatí investovat do kožených bot a čemu se naopak při nákupu vyvarovat úplně.

Peníze


Jak často si pořizujete nové boty? V dnešní spotřební době, kdy můžete hezké boty pořídit sice lacině, ale jejich kvalita za nic nestojí, je možná dobré se zamyslet, kolik peněz skutečně ušetříte, když si musíte každou sezónu pořídit minimálně jeden pár, ač na první pohled výhodně.

„Pár kvalitní kožené obuvi je dlouhodobá investice. Pokud tedy nemáte v plánu nákup nějakého módního výstřelku, stojí za zvážení přidat několik stovek navíc,“ říká Jan Novák. Podívejte se však důkladně na piktogramy, často se můžete setkat s botami věhlasných značek, které jsou z většiny syntetické, přestože byste za jejich cenu pořídili kožených bot hned několik.

Životní prostředí


Spolu s nákupy vzrůstá i odpad. Rozbité boty jen těžko ještě někdo unosí, a tak putují rovnou do kontejneru. Syntetické materiály se navíc velmi těžko opravují, takže možnost prodloužit jejich životnost často ani není k dispozici. Vzniká tak další odpad, který nemáme šanci zrecyklovat, ani není biologicky rozložitelný. Samotný proces výroby syntetických materiálů je náročný, zatěžuje přírodu a je mnohdy zcela neetický i vůči zaměstnancům továren a jejich zdraví.

  12:00,  aktualizováno  31. března 14:11